Βρήκαν το σωτήρα τους

Δεν ήθελε και πολύ να πέσει η τρικαλινή μπαλωθιά στο κλειστό του Ρεθύμνου αλλά ας όψεται ο από μηχανής Θεός Χαρτ που γλίτωσε τους Κρήτες. Ο Αμερικανός με το κάρφωμά του τριάντα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε έγραψε το τελικό 79-77 αφού στη συνέχεια ο Πέτροβιτς δύο φορές (μία με λάθος το οποίο διόρθωσε και μία με άστοχο σουτ τριών πόντων) απέτυχε να δώσει μία μάλλον εκτός προγράμματος νίκη στους Τρικαλινούς.

Οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι θα πάρουν το ματς λόγω έδρας και εμπειρίας αλλά τους περίμενε μία δυσάρεστη έκπληξη. Μπορεί να πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ χάρη στα υψηλά ποσοστά τους στα τρίποντα (5/11 στο ημίχρονο) με 26-21 στην πρώτη περίοδο, όμως τα Τρίκαλα πήγαν στη 2η το παιχνίδι εκεί που ήθελαν. Σε υψηλό ρυθμό και σκορ με έμφαση το παιχνίδι ρακέτας, εκεί όπου εμφανώς πονάνε οι γηπεδούχοι. Ετσι η ομάδα του Φλεβαράκη όχι μόνο μείωσε αλλά προσπέρασε με 50-46 στο ημίχρονο μετά από ένα δεύτερο δεκάλεπτο ορισμό του run-n-gun. Τα Τρίκαλα με τον Γιούιν κυρίαρχο στις δύο ρακέτες προηγήθηκαν μάλιστα και με 8 πόντους διαφορά (57-49 στο 24') αλλά το δίδυμο Χαρτ-Γκάμπριελ είχε απαντήσεις. Το Ρέθυμνο ισοφάρισε 64-64 και δεν πανικοβλήθηκε όταν βρέθηκε στο -5 (70-75) ξανά στο 35ο λεπτό. Λίγο η πίεση της έδρας, λίγο οι ηρωισμοί του Χαρτ λύγισαν τους Τρικαλινούς που πέτυχαν μόλις δύο πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο έχοντας συνεχόμενες λάθος επιλογές με το Ρέθυμνο να πετυχαίνει νίκη-οκτάδας.