Ενας έκοβε, ένας έραβε

Ο Βέλιμιρ Ράντμαν περίμενε υπομονετικά την ευκαιρία του πίσω απ' τον Σαρλ Ιτάνζ και όταν αυτός έφυγε για τον ΠΑΟΚ φαίνεται πως την άρπαξε απ' τα μαλλιά! Ο Βαγγέλης Μάντζιος, αφού περιπλανήθηκε για λίγο στα... βορειοανατολικά της Ευρώπης, επέστρεψε, και μετά τα δύο δοκάρια που είχε στην προηγούμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα.

Βρήκε το πολυπόθητο γκολ ο Ατρόμητος, με τον Μάντζιο να ανοίγει λογαριασμό Βρήκε το πολυπόθητο γκολ ο Ατρόμητος, με τον Μάντζιο να ανοίγει λογαριασμό Ο 30χρονος Κροάτης «κατέβασε τα ρολά» στο σαββατιάτικο 0-1 του Ατρόμητου στην Κομοτηνή επί του Πανθρακικού, που μπήκε σε «περιπέτειες», και το έκανε και με... ρεκόρ!

Συμπλήρωσε τέσσερις αγώνες πρωταθλήματος χωρίς να δει την εστία του να παραβιάζεται (με Βέροια, Λεβαδειακό, Γιάννινα και Πανθρακικό), ενώ αν προστεθεί και το δεύτερο ημίχρονο στο «Καραϊσκάκης», όπου δεν δέχτηκε γκολ από τον Ολυμπιακό, το ρεκόρ του έχει φτάσει στα 406 λεπτά!

Ο Μάντζιος, απ' την άλλη, έδειχνε να είναι το «κερασάκι» που έλειπε απ' τον φετινό Ατρόμητο. Ενας φορ που «γεμίζει» την περιοχή και ξέρει να σκοράρει, όσο δύσκολα κι αν του έρθει η μπάλα. Οπως δύσκολα του ήρθε στο 38' έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά του Φυτανίδη. Γύρισε όμως το σώμα του και βρήκε δίχτυα. Μετά ανέλαβε δράση ο Ράντμαν, που έσωσε ό,τι πήγαινε μέσα, όπως το φοβερό ψαλίδι του Βαϊρουά (54') ή το φάουλ του Λουσέρο (78'), αναγκάζοντας τον Δερμιτζάκη να δηλώσει: «Ισως είναι ένα από τα ημίχρονα με τις περισσότερες ευκαιρίες από κάποια ομάδα στο πρωτάθλημα, ωστόσο δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε τις ευκαιρίες μας. Σε αυτό έπαιξε ρόλο φυσικά και ο Ράντμαν, που ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα».

Κάτι που παραδέχτηκε και ο Νίκος Αναστόπουλος, που είδε τον Μπρίτο να έχει δοκάρι στο 46', και τόνισε πως: «Ο αντίπαλος έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά κάτι ανάλογο συνέβη και την προηγούμενη εβδομάδα στο εντός έδρας παιχνίδι που είχαμε με τον ΠΑΣ Γιάννινα, όταν χάσαμε κι εμείς αρκετές ευκαιρίες, αλλά μείναμε στην ισοπαλία. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο».