ΟΙ «ΚΙΤΡΙΝΟΙ» ΠΙΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΟΙ «ΠΡΑΣΙΝΟΙ» ΑΝΤΕΞΑΝ,ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ

Ο ρεαλισμός νίκησε τον ενθουσιασμό

Στο ντέρμπι των... ξεπεσμένων βαρόνων της Αθήνας, ο ρεαλισμός νίκησε το νεανικό ενθουσιασμό, η σκοπιμότητα και η πειθαρχία, ιδίως στην αμυντική λειτουργία, τον αυθορμητισμό και τη φρεσκάδα, η πείρα την απειρία. Μπορεί η ΑΕΚ των νεαρών... ατάκτων να έδειχνε ενωμένη κι αποφασισμένη στα πρώτα λεπτά απέναντι σ' έναν Παναθηναϊκό που δεν υπήρχε στο γήπεδο, όμως η τύχη δεν στάθηκε στο πλευρό της.

Ο Βιτόλο πανηγυρίζει, αφού με τη δεύτερη προσπάθεια νικάει τον Κωνσταντόπουλο και ανοίγει το σκορ Ο Βιτόλο πανηγυρίζει, αφού με τη δεύτερη προσπάθεια νικάει τον Κωνσταντόπουλο και ανοίγει το σκορ Ο Παναθηναϊκός, χωρίς επιθετικούς, με έναν κλασικό χαφ, τον Εσπάρθα, σε ρόλο αντι-Τοτσέ, πάτησε περιοχή μια φορά όλη κι όλη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η μοναδική ευκαιρία του στο ίδιο διάστημα προήλθε από άτσαλη ενέργεια του Τσουκαλά, ύστερα από τυφλή σέντρα του Σεϊταρίδη, που λίγο έλειψε να καταλήξει σε αυτογκόλ (44'). Κι όμως, όλα αυτά λίγη σημασία μοιάζουν να έχουν, από τη στιγμή που ένα γεγονός φέρνει ξαφνικά ανατροπή των δεδομένων και καθορίζει τις εξελίξεις. Κάπως έτσι, ο Λίνεν έπεσε θύμα του «κατενάτσιο» του Φάμπρι, που πανηγύρισε στο φινάλε, επειδή «περίμενε την κατάλληλη ώρα για να χτυπήσει κι έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε». Δίκιο ή άδικο, ο νικητής λέει πάντα και μια κουβέντα παραπάνω, χωρίς να δίνει λογαρισμό σε κανέναν.

Τρία σημεία

Τρία ήταν τα σημεία όπου κρίθηκαν τα πάντα:

*Στο 55' ο Κουτρουμπής έχασε την μπάλα μέσα από τα πόδια του από τον Ζέκα, που έστειλε... συστημένη σέντρα στην καρδιά της «κιντρινόμαυρης» άμυνας. Μόνος του ο Βιτόλο, ανενόχλητος, είχε δύο ευκαιρίες για γκολ. Την πρώτη του είπε «όχι» ο Κωνσταντόπουλος, τη δεύτερη βρήκε το στόχο: 0-1.

*Στο αμέσως επόμενο λεπτό (56') το λάθος του αγώνα έγινε από τον Πίνο, που παραπάτησε και άφησε τον Κατίδη να πλασάρει σε κενή εστία, με τον Καρνέζη σε δυσχερή θέση. Αστόχησε και, όπως φάνηκε στη συνέχεια, έκοψε τα πόδια και των συμπαικτών του, που δεν ξανασήκωσαν κεφάλι.

*Στο 70' ήρθε η χαριστική βολή από τον Σο, με κεφαλιά, σε φάουλ του Σεϊταρίδη: 0-2. Πάλι εδώ έχουμε γκολ από στημένη φάση, το ένατο φέτος που δέχεται η Ενωση. Η αρνητική στατιστική στοιχειοθετεί χωρίς αμφιβολία αδυναμία ή ολιγωρία (όπως προτιμάτε) της άμυνας.

Με το κύπελλο

Κατά τα άλλα, η λάμψη και η αίγλη των πάλαι ποτέ μεγαλείων μπορεί να απουσίαζε, οι φανέλες όμως ήταν οι ίδιες και θύμιζαν, με το ειδικό βάρος τους, δοξασμένες ημέρες.

Η Ορίτζιναλ 21, όπως πάντα στη θέση της, έδινε τον τόνο, δημιουργώντας μια ωραία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα. Μέσα στο γενικότερο μουντό σκηνικό του ελληνικού ποδοσφαίρου, κάτι είναι κι αυτό.

Το θερμόμετρο ανέβηκε εκεί γύρω στο 27', όταν έφθασε κατ' ευθείαν από το αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ με το κύπελλο. Και στην ανάπαυλα, ανάμεσα στα δύο ημίχρονα, έγινε χαμός, τη στιγμή που ο αρχηγός Χριστόφορος Μπακαούκας, με το σκόρερ Σπύρο Μπαλωμένο, τον τερματοφύλακα Δημήτρη Καφάτο και τους άλλους, έκαναν το γύρο του θριάμβου. Η θετική αύρα των θριαμβευτών της Κέρκυρας πήγε, ωστόσο, στράφι...