Ξανά εκ των κορυφαίων ο Τοροσίδης

Βασικός και αναντικατάστατος πλέον στη Ρόμα, ο Βασίλης Τοροσίδης έπαιξε 90 λεπτά στο εύκολο χθεσινό 3-1 επί της Τζένοα και έκανε δική του τη δεξιά πτέρυγα των «τζαλορόσι». Ηταν και χθες πολύ καλός. Ο Φραντσέσκο Τότι έφτασε τα 225 γκολ με το εύστοχο πέναλτι του α' ημιχρόνου και ισοφάρισε τον θρυλικό Γκούναρ Νόρνταλ στη δεύτερη θέση των σκόρερ στην ιστορία του «σκουντέτο».

Η Ρόμα ανέβηκε στην 7η θέση και απέχει 4 βαθμούς από την πρώτη τετράδα. «Στόχος μας είναι το Τσάμπιονς Λιγκ», είπε ο προπονητής Αντρεατσόλι. Οι Κονέ και Χριστοδουλόπουλος μοιράστηκαν ένα 90λεπτο στο 3-0 της Μπολόνια επί της Κάλιαρι, αλλά δεν σημειώθηκε ελληνικό γκολ χθες στην Ιταλία.

ΓΑΛΛΙΑ: Η Ολιμπίκ Λιόν βρήκε τη σύμμαχο που χρειαζόταν, αλλά μέθυσε από τη χαρά της και πέταξε στον κάδο των αχρήστων το δωράκι της Ρεμς. Η Παρί υποκλίθηκε στον οίστρο του Πολωνού Γκρζέγκορζ Κριχόβιακ (και στο σημαιάκι που ακύρωσε σκανδαλωδώς γκολ του Ιμπραχίμοβιτς), αλλά δεν έχασε την αποκλειστικότητα της κορυφής. Ομως, η διαφορά με τους διώκτες της έγινε πιο εύθραυστη, μετά το 1-1 της Λιόν στη Βρέστη. Πλησιάζει αθόρυβα και η Μαρσέιγ, αφού απέφυγε στο 82' την τρικλοποδιά της ουραγού Τρουά. Στη δεύτερη κατηγορία, ο Γιώργος Τζαβέλλας πέτυχε το γκολ της νίκης της Μονακό στο Αιάκειο (1-0). Η ομάδα του Πριγκιπάτου προπορεύεται με «μαξιλάρι» 8 πόντων και ετοιμάζεται για την επιστροφή στα σαλόνια.

ΚΥΠΡΟΣ: Ο Ισραηλινός Ιντζχάκι έσωσε την Ανόρθωση από ήττα στο Δασάκι της Αχνας με δύο προσωπικά γκολ, αλλά το 2-2 με τον Εθνικό αναζωπύρωσε το ενδιαφέρον στην κορυφή. Ο ΑΠΟΕΛ άλωσε τη Λάρνακα με ένα γκολ του Μίκελ Μπέκμαν στο 75' επί της ΑΕΚ και έφτασε σε απόσταση αναπνοής.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Καταστροφική ήττα υπέστη η ομάδα του Φάνη Γκέκα, εντός έδρας, από αντίπαλο που χορεύει μαζί της το χορό του μελλοθανάτου στην τουρκική Λίγκα: Ακχισάρ-Ελαζίγσπορ 0-1. Ο Ελληνας στράικερ έπαιξε 90 λεπτά, αλλά έμεινε άσφαιρος. Η Ακχισάρ παραμένει 17η, έξι βαθμούς πίσω από τη γραμμή της σωτηρίας.

ΝΕΚΡΟΣ: Ενας 31χρονος οπαδός, από τους ηγέτες των οργανωμένων, δολοφονήθηκε με πυροβολισμό στη διάρκεια επεισοδίων πριν από τον αγώνα Χιμνάσια Λα Πλάτα και Νουέβο Σικάγο στη β' κατηγορία της Αργεντινής. Τραυματίστηκε σοβαρά και ένα 11χρονο αγόρι.