Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε η ΑΕΚ (1-1)

Η ΑΕΚ έπαιξε παθιασμένα και ψυχωμένα, έτρεξε, πάλεψε για το καλύτερο, αλλά η προσπάθειά της δεν ήταν αρκετή για να κάμψει την αντίσταση, όχι καμιάς υπερομάδας, αλλά της καλογυμνασμένης Αντερλεχτ.

Η τεράστια ευκαιρία του Μπλάνκο στις αρχές του αγώνα Η τεράστια ευκαιρία του Μπλάνκο στις αρχές του αγώνα Και λίγο πριν από τα μεσάνυχτα, σχεδόν 13.000 φίλοι της ομάδας έφευγαν με ανάμικτα συναισθήματα από το Ολυμπιακό Στάδιο. Το... πάλι καλά, πρέπει να το είπαν αρκετοί, με τον τρόμο που έσπειρε με τις ευκαιρίες της στο τελευταίο δεκάλεπτο η βελγική ομάδα.

Μόχθος

Η ουσία είναι ότι μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες πρόκρισης, αλλά εκείνο που απασχολεί περισσότερο τους ΑΕΚτζήδες είναι ο μόχθος που έβγαλαν όσοι έπαιξαν. Αλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν η ΑΕΚ επέβαλε ρυθμό, έβγαλε φάσεις, στρίμωξε την Αντερλεχτ. Και λιγότερο στο δεύτερο μέρος, όταν προηγήθηκε μεν στο 48' με το πέναλτι που κέρδισε... έξυπνα ο Τζιμπούρ από τον Ούγγρο Γιούχας και εκτέλεσε ο Μπλάνκο, αλλά στη συνέχεια η διαχείριση δεν ήταν σωστή.

Ποδοσφαιριστές που κινήθηκαν με κεκτημένη ταχύτητα στο πρώτο μέρος, όπως ο Λαγός, ο Γκέντζογλου, ο Καφές, χάθηκαν στο δεύτερο. Ο Μπλάνκο, που έχασε το... άχαστο στο ξεκίνημα, ήταν μαχητικός, αλλά είναι προφανές ότι μονάχα με τη μαχητικότητα δεν μπορείς να σταθείς σε υψηλό επίπεδο. Εκτός των άλλων, το δίδυμο Τζιμπούρ-Μπλάνκο είναι ό,τι πιο... αταίριαστο κυκλοφορεί. Προφανές είναι επίσης ότι ο Εντερ, με εμφάνιση όπως η χθεσινή, εκθέτει όσους εισηγήθηκαν την απόκτησή του.

Στα όρια

Μετά την άμεση απάντηση της Αντερλεχτ (54') με τον Πόλακ από δημιουργία του κορυφαίου παίκτη του γηπέδου Λεζάρ, η ΑΕΚ αποδιοργανώθηκε και όσο περνούσε ο χρόνος οι παίκτες της έδειξαν να φτάνουν στα όρια τους. Ο Χιμένεθ, που δεν είχε λύσεις από τον πάγκο (μία ο Εντερ που προαναφέραμε), έριξε στο ματς τον Φροξυλιά, ο οποίος στα 17,5 του χρόνια (28/6/1993) είναι ο νεότερος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που παίζει σε ευρωπαϊκό ματς. Η βελγική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την καθίζηση της ΑΕΚ, βγήκε μαζικά στην επίθεση και έχασε ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Λουκάκου (82'), αλλά και τη σωτήρια απόκρουση του Σάχα στο 88'.

«Στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να είμαστε μπροστά και με 2-0. Κάποια παιχνίδια φαίνονται ότι έχουν μεγάλη διάρκεια. Στα τελευταία 30 λεπτά μας στρίμωξε στα σχοινιά η Αντερλεχτ και μας έσωσε ο Σάχα. Αν όμως δούμε όλο τον αγώνα, κάθε ομάδα είχε από 45 λεπτά. Η τύχη έσωσε τον αντίπαλο στο πρώτο και ο Σάχα εμάς στο δεύτερο. Στο τέλος μείναμε από δυνάμεις για ακόμη μια φορά. Δεν κλαιγόμαστε όμως, θα τραβήξουμε κουπί μέχρι να βρεθεί λύση. Ηρθα αργά στην ΑΕΚ, μαθαίνω βήμα βήμα και κάθε μέρα προσπαθώ να ανακαλύψω νέα πράγματα. Ακουσα σφυρίγματα στην είσοδο του Φροξυλιά και με όλο το σεβασμό στους οπαδούς, δεν μου άρεσαν. Αν δεν είμαστε ενωμένοι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε...», είπε στη συνέντευξη Τύπου ο Χιμένεθ.

Κίτρινες από τον Ελβετό διαιτητή Κέφερ πήραν οι Γκέντζογλου, Λεονάρντο, Λεζάρ.

ΑΕΚ: Σάχα, Πατσατζόγλου, Νταντόμο, Μανωλάς, Νασούτι, Λεονάρντο (65' Εντερ), Καφές, Γκέντζογλου (86' Μάκος), Λαγός (73' Φροξυλιάς), Μπλάνκο, Τζιμπούρ.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ζιλέ, Λέκγιακς, Μαζούχ, Γιούχας, Λεζάρ (91' Μπαντινμπάγκα), Κουγιατέ, Κλιέσταν, Πόλακ (77' Σουάρες), Λουκάκου, Μπουσαφά (67' Κανού).