12η αγωνιστική - Ο ΠΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΥΚΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΦΗ «ΤΑ ΕΙΔΑΝ ΟΛΑ» ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΟΥΝ

Νίκες μέσα από θρίλερ

Αμετάβλητη παρέμεινε η βαθμολογία στην κορυφή του πρωταθλήματος της Football League μετά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής, με τους δύο από τους τρεις μνηστήρες να αρπάζουν τις νίκες στο φινάλε, σε αγώνες ακατάλληλους για καρδιοπαθείς.

Δέντσας και Μπουβάλ πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο δεύτερος στον αγώνα Καλλιθέα - Παναιτωλικός 0-1 Δέντσας και Μπουβάλ πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο δεύτερος στον αγώνα Καλλιθέα - Παναιτωλικός 0-1 Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε εντός έδρας 2-0 τα Τρίκαλα και βρίσκεται στην κορυφή με 30 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση ακολουθεί ο Παναιτωλικός, που πέρασε με νίκη από την Καλλιθέα (0-1), με το γκολ να επιτυγχάνεται στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η ομάδα του Αγρινίου έχει 29 βαθμούς.

Στην τρίτη θέση ακολουθεί ο ΟΦΗ, που λύγισε την αντίσταση του Πανθρακικού με 2-1, σε αγώνα που στα λεπτά των καθυστερήσεων έγιναν απίθανα πράγματα και μετά τη λήξη του, πόλεμος λεκτικών αντιπαραθέσεων...

Σήμερα παίζουν Δόξα Δράμας - Ηλιούπολη (15.00 CONN-Χ) και Θρασύβουλος - Αγροτικός Αστ. (18.00 ΕΤ3).

*ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Δεν εντυπωσίασε, ωστόσο, πήρε τους βαθμούς της νίκης ο ΠΑΣ Γιάννινα, παίζοντας όσο χρειαζόταν με αντίπαλο τα Τρίκαλα, με το καθαρό 2-0 πάντως να μη λέει όλη την αλήθεια. Το γρήγορο γκολ που πέτυχε ο Βάντερσον με φάουλ (13') δεν είχε ανάλογη συνέχεια, αφού οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς ρυθμό. Τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 18', όμως ο Κοντογουλίδης ύστερα από πάσα του Μανουσάκη σούταρε λίγο πάνω από το δοκάρι. Ο αγώνας ήταν κακός και τελικά το άγχος των γηπεδούχων το έδιωξε ο Μπακαγιόκο στο 87', όταν αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Σκούφαλης και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Β. ΜΠΗΤΑΣ

*ΚΑΛΛΙΘΕΑ: «Ξαφνικός θάνατος» ήταν για τη γηπεδούχο Καλλιθέα το γκολ που πέτυχε ο Μπουβάλ με απευθείας φάουλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στον Παναιτωλικό (0-1). Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο και χωρίς φάσεις, σε αντίθεση με το δεύτερο που είχε έντονες συγκινήσεις. Ο Θεοδωρίδης είχε σουτ λίγο άουτ (55'), ενώ διαδοχικά σουτ των Μουμίν και Αθανασιάδη απέκρουσε ο Αθανασόπουλος της Καλλιθέας (72'). Για τη γηπεδούχο ομάδα, ο Ντακόλ σημάδεψε το δοκάρι (67'), ενώ και ο Παπαναστασίου αστόχησε ελάχιστα (74') στις καλύτερες ευκαιρίες της.

*ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Συγκλονιστική εξέλιξη, που δεν βλέπουμε συχνά στα γήπεδα, είχε το ματς ΟΦΗ - Πανθρακικού 2-1, που κρίθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αγρίτη, το οποίο είχε κερδίσει ο Γιακούμπου, όταν ανατράπηκε από τον Κανωτίδη. Ομως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Ενώ οι περισσότεροι παίκτες του ΟΦΗ πανηγύριζαν στον πάγκο της ομάδας τους, μαζί με τον Νίκο Αναστόπουλο, οι παίκτες του Πανθρακικού πραγματοποίησαν σέντρα και αν δεν προλάβαινε ο Κιάσος να στείλει την μπάλα κόρνερ, θα έφθαναν προ του Βεζυρίδη. Το κόρνερ εκτελέστηκε και ο διαιτητής κ. Μαντάκης (Ημαθίας) έδωσε νέο πέναλτι, υπέρ του Πανθρακικού αυτή τη φορά, σε ανατροπή του Ζησόπουλου. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, που υποστήριζαν ότι το ματς είχε τελειώσει, στη διάρκεια των οποίων αποβλήθηκε ο Ν. Αναστόπουλος. Τελικά ο γκολκίπερ Βεζυρίδης απέκρουσε μέσα σε αποθέωση από 4.500 φιλάθλους το άσχημο πλάσε του Ρομπέρτ. Ο Πανθρακικός, που έφθασε μια ανάσα από μια μεγάλη νίκη, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ζησόπουλου στο 4', ενώ το 1-1 έγινε με σουτ του Γκουεΐ στο 37'.

Μ. ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗΣ

*ΒΕΡΟΙΑ: Η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, όμως στον αγώνα-θρίλερ του Σαββάτου το παράκανε. Ο Διαγόρας συνέχισε το αήττητο σερί των επτά αγώνων, με εκτός έδρας νίκη και σκορ 2-1 σε βάρος της Βέροιας, όμως το αποτέλεσμα είναι μαγική εικόνα. Κι αυτό γιατί η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη (17 τελικές, 2 δοκάρια κι ένα χαμένο πέναλτι), όμως για να κερδίσεις πρέπει να πετύχεις γκολ κι αυτό το έκανε ο Διαγόρας. Ο Γκούτμαν στο 18' και ο Γεωργίου στο 65' ήταν οι σκόρερ για τη φιλοξενούμενη ομάδα, 0-2. Μοιραίοι για τη Βέροια ήταν οι Μπλαζέφσκι (15', 28'), Σαϊτιώτης (55', 70', 84' πέναλτι στο δοκάρι) και Γεωργιάδης (19', 35'), που έχασαν τις ευκαιρίες. Η Βέροια μείωσε με πλασέ του Καλτσά (73'), είχε ένα ακόμη δοκάρι σε φάση διαρκείας και κεφαλιά-απόκρουση του Πλάτανου (90'+1'), όμως δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα.

Β. ΒΟΛΚΟΣ

*ΛΙΒΑΔΕΙΑ: Συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις ο Λεβαδειακός επικράτησε του Πιερικού με σκορ 3-1 στο δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να παίξει καλό ποδόσφαιρο. Στο 45' όμως αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Λαζαρίδης, υποχρεώνοντας τον Πιερικό να παίξει με 10 παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 57' ο Ταραλίδης σούταρε δυνατά, απέκρουσε ο Γιουμάγιας και ο Πόποβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Λεβαδειακό. Στο 63' ο διαιτητής κ. Δελφάκης έδειξε το σημείο του πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Δήμου μετά από σέντρα του Μουλόπουλου. Ο Ταραλίδης εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 73', ο Παπαγεωργίου με σουτ μείωσε σε 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ναπολεόνι με σουτ στις καθυστερήσεις.

Γ. ΜΠΑΡΔΩΣΑΣ

*ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ: Αδικεί τον θαυμάσιο Εθνικό Αστέρα το 2-1 με το οποίο νίκησε εντός έδρας τον ουραγό της βαθμολογίας Εθνικό. Οι γηπεδούχοι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για άνετη επικράτηση. Ο Λουάμο με σουτ από πλάγια και μετά από λάθος του Ψιάνου σε ελεύθερο του Γκίτκου (!) άνοιξε το σκορ (25'), ενώ ο Φραντζεσκί με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λουάμο πέτυχε το 2-0 (39'). Ο Εθνικός Αστέρας είχε δυο δοκάρια (30' Φραντζεσκί, 50' Λουάμο), ενώ για τον Εθνικό το γκολ πέτυχε ο Περέιρα με φάουλ (45'+2').

*ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Δεν κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Ιωνικού η Αναγέννηση Καρδίτσας, έμεινε στο 0-0 και συνεχίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Το άγχος από τις συνεχόμενες ήττες ήταν εμφανές, οι ευκαιρίες λιγοστές (12' Ροντρίγκο, 86' Ντοριβάλ) και το αποτέλεσμα δίκαιο. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, ο μεν Ιωνικός σε κεφαλιά του Σιστόν (40'), η δε Αναγέννηση σε σουτ του Χατζηρίζου (55') και νέο σουτ του Ντοριβάλ στην εξέλιξη της φάσης, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας Θεοδωρόπουλος.