Ο ρυθμός ήταν το μυστικό

Στα εκτός έδρας παιχνίδια, σύμφωνα με τον Αργύρη Πεδουλάκη, το μυστικό της νίκης είναι ο ρυθμός: «Να περιορίσεις την ενέργεια που βγάζουν οι γηπεδούχοι, λόγω τόσο του γνώριμου, γι' αυτούς, περιβάλλοντος όσο και της ενίσχυσης που δέχονται από το κοινό τους».

Ορίστε, λοιπόν, η (δοκιμασμένη) συνταγή που έφερε στο Περιστέρι το δεύτερο, έπειτα από εκείνο στο Αλεξάνδρειο, «διπλό» της χρονιάς: 61-66, στη Νέα Σμύρνη. Πάνω που ο Πανιώνιος υπολόγιζε στην 4η συνεχόμενη επιτυχία του (32-28 στο ημίχρονο), πάνω που ο Τσιάρας «πετούσε» στο παρκέ (19 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο!), ήρθαν οι «καμικάζι» του Πεδουλάκη να τους πάρουν την μπουκιά μέσα από το στόμα.

Η περισσότερη δουλειά έγινε, αναμφίβολα, από τα γκαρντ του Περιστερίου. Ειδικά από τον Σλοβένο Μότσνικ, σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά κι από τον Μάικ Κινγκ. Ο Αμερικανός ήταν αυτός που πέτυχε τους τελευταίους 4 πόντους της ομάδας του, ενώ προηγήθηκε κι ένα τρίποντο του Σκοτ, στα 67'' (κάνοντας το σκορ 58-62), που «έκοψε» τη φόρα που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι, με τρίποντα του Γιαννόπουλου και του Μακ Λίοντ.

Το θέμα ήταν πως το Περιστέρι «μάζεψε» γρήγορα τον ρυθμό του αγώνα (προηγήθηκε 45-47 στο 30', έφτασε ακόμα και στο +8, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη) κι εκτελούσε με συνέπεια (με εξαίρεση τον Παπανικολάου, που είχε μόλις 2 στα 10 σουτ...), όταν του δίνονταν ιδανικές ευκαιρίες από την αντίπαλη άμυνα. Κέρδισε, επίσης, τα ριμπάουντ που του χρειάζονταν, ενώ πέτυχε, έστω με καθυστέρηση, να βρει αντίδοτο στα κέφια του Τσιάρα.

Ο Πανιώνιος, από την πλευρά του, δεν πήρε βοήθειες από παίκτες-κλειδιά του, όπως ο Βούγιανιτς και ο Μπατής, γι' αυτό κι έλεγε μετά ο Μπαρτζώκας ότι «δεν υπήρξε πλουραλισμός στην επίθεση, ειδικά από έμπειρους παίκτες, που οφείλουν να οδηγούν, με σκέψη και υπομονή, τους νέους της ομάδας».