Σκαρφάλωσε τέταρτος!

Το γκολ του Μάρις Βερμπακόφσκις έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι του Παγκρητίου Σταδίου, όπου ο Εργοτέλης, χωρίς να είναι αισθητά καλύτερος, κέρδισε την Καβάλα με 1-0 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της σούπερ λίγκας.

Κορδονούρης - Ρομάνο, αγκαλιά μετά τη νίκη Κορδονούρης - Ρομάνο, αγκαλιά μετά τη νίκη Ηταν το 24ο λεπτό όταν ο Λεάλ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων αδράνησαν, η μπάλα έφτασε στον Βερμπακόφσκις που από το ύψος της μικρής περιοχής, με κεφαλιά ψαράκι, έδωσε προβάδισμα στο κρητικό συγκρότημα.

Κατά τα άλλα οι περίπου 2.500 φίλαθλοι που αψήφησαν τον κακό καιρό και βρέθηκαν στο γήπεδο, παρακολούθησαν ένα παιχνίδι από δυο ομάδες που ήθελαν να παίξουν καλό, επιθετικό ποδόσφαιρο, αλλά ήταν φλύαρες στο μεγαλύτερο μέρος και υστερούσαν πολύ στην τελική προσπάθεια.

Ο Εργοτέλης παρατάχθηκε με ένα επιθετικό σχήμα στο οποίο για πρώτη φορά συνυπήρχαν οι Βερμπακόφσκις και Λεάλ, με τους δυο εξαιρετικούς παραγωγικούς μέσους Τσεσνάουσκις και Ρομάνο. Και όμως, στο πρώτο ημίχρονο, πέρα από το γκολ, δεν απείλησε την εστία του Ιτάνζ, ενώ αντίθετα η άμυνά του έμεινε αρκετές φορές εκτεθειμένη στις επιθέσεις της Καβάλας. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έκλεισαν τα κενά στην άμυνα και γενικά έπαιξαν πιο ορθολογικό ποδόσφαιρο, με στόχο τη διατήρηση της νίκης, και το πέτυχαν με τη βοήθεια και της τύχης, αφού στο 50'ένα φάουλ του Ντομπρασίνοβιτς σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αθανασίου.

Η Καβάλα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, αλλά έπεσε στην επανάληψη, εκεί ακριβώς που έπρεπε να εντείνει τις προσπάθειες, τουλάχιστον για τον βαθμό της ισοπαλίας. «Χάσαμε τον Ορούμα (έφυγε στο 22' με πρόβλημα στη γάμπα) είχαμε και ελλείψεις και έτσι δεν μπορέσαμε να απειλήσουμε όσο έπρεπε», δικαιολογήθηκε ο Βαγγέλης Γούτης. Ο Νίκος Καραγεωργίου, διπλά χαρούμενος, γιατί η ονομαστική του γιορτή συνδυάστηκε με τη νίκη της ομάδας του, έπλεξε το εγκώμιο της Καβάλας (η ιδιαίτερη πατρίδα του) «Αποδείχτηκε στο γήπεδο ότι είναι πολύ καλή ομάδα, με καλή νοοτροπία και σωστή ανάπτυξη. Εγινε ένα πολύ αμφίρροπο παιγνίδι, το οποίο δίκαια κερδίσαμε, αφού είχαμε περισσότερες κλασικές ευκαιρίες».

Χάρισε την κόκκινη κάρτα στον Ντομπρασίνοβιτς ο διαιτητής Παμπορίδης. Στο 76', την ώρα που τον είχε καλέσει και ήταν έτοιμος να τον αποβάλει, εξαιτίας ενός αντιαθλητικού φάουλ σε παίκτη του Εργοτέλη, ο τεχνικός της Καβάλας τον έκανε αλλαγή, με αποτέλεσμα η κόκκινη να μη βγει ποτέ από το τσεπάκι του διαιτητή. Λίγα λεπτά αργότερα χαρίστηκε κόκκινη και στο Βερμπακόφσκις. Ηταν δυο ενέργειες που σχολιάστηκαν, σε αντίθεση με την καλή γενικά διαιτησία.