Επιστροφή στις νίκες με άγχος

Τα μάτριξ του ΟΑΚΑ χθες το απόγευμα έγραψαν Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 3-1.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες με τον Κώστα Κατσουράνη να πετυχαίνει δύο γκολ στο πρώτο 35λεπτο του αγώνα. Παρά το 2-0 όμως, το «τρίποντο» μόνο εύκολα δεν ήρθε για το «τριφύλλι» που νίκησε με την ψυχή στο στόμα. Οι Περιστεριώτες μείωσαν στην εκπνοή του ημιχρόνου, έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές στο 61' (αποβλήθηκε ο Σαρμιέντο, επειδή ανέτρεψε τον Σισέ που ήταν σε θέση για γκολ) και στο 76' έχασαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Μπρίτο πλάσαρε τον Τζόρβα, αλλά έσωσε ο Ζιλμπέρτο Σίλβα. Το παιχνίδι στο β' μέρος ήταν... ρώσικη ρουλέτα, έως ότου ο Σισέ κάνει το 3-1 (91') σκοράροντας για ένατη φορά στο πρωτάθλημα. Ενα γκολ λιγότερο έχει ο Κατσουράνης που πρέπει να αγωνίζεται, έστω και με ένα... πόδι, σε αυτόν τον Παναθηναϊκό. Ο Τεν Κάτε σκεφτόταν να τον ξεκουράσει, αλλά του βγήκε σε καλό που τον ξεκίνησε. Ο διεθνής μέσος άνοιξε το σκορ με υπέροχο γκολ (6'). Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού δεν έριξε στο... καναβάτσο τον Ατρόμητο που είχε τρεις καλές φάσεις να ισοφαρίσει με τους Μπρίτο (12', 26') και Περόνε (18'), καθώς η άμυνα των γηπεδούχων «έμπαζε» από παντού. Γεγονός που προκάλεσε πολλές μουρμούρες στην εξέδρα...

Ο Κατσουράνης «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο παιχνίδι στο 33', όταν εκμεταλλεύτηκε μια αναμπουμπούλα στην αντίπαλη άμυνα και με σουτ έκανε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Σισέ. Στο 39' ο Κύρκος δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Ατρόμητου (χέρι Βύντρα) και στο 42' ο Καλαντζής αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Η ζημιά για τους γηπεδούχους έγινε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Μελισσάς με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Μπρίτο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας διεκόπη στο 53', καθώς οι ποδοσφαιριστές δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν από τη χρήση δακρυγόνων που είχε κάνει η αστυνομία εκτός γηπέδου. Με την επανέναρξη του ματς ο Μπλένχιο ανέτρεψε τον Νίνη, ήταν πέναλτι, αλλά δόθηκε φάουλ έξω από την περιοχή.