Οταν ξέσπασαν οι γηπεδούχοι...

Τον σαββατιάτικο αγώνα της Νέας Σμύρνης δύσκολα θα τον ξεχάσουν όσοι τον είδαν. Τόσες ανατροπές, τόση αγωνία και ποιότητα ταυτοχρόνως λίγα παιχνίδια πρωταθλήματος μπορούν, στις μέρες μας, να επιδείξουν.

Πανηγυρίζουν τη νίκη-θρίλερ οι παίκτες του Πανιωνίου Πανηγυρίζουν τη νίκη-θρίλερ οι παίκτες του Πανιωνίου Για τους δε φίλους του Πανιωνίου (αυτούς που καταλαβαίνουν από μπάσκετ, όχι την παρέα των «βαρβάρων» που συναντήσαμε στο κλειστό της Αρτάκης...) υπάρχει και η έξτρα, η ακόμα πιο γλυκιά, ανάμνηση. Μια νίκη (74-70) που ελάχιστοι θεωρούσαν εφικτή, τη στιγμή που η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει ξεκάθαρα υπέρ του Αρη.

Ηταν το 29ο λεπτό, όταν η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έφτασε στο μάξιμουμ της διαφοράς (46-58), παρ' όλο που δεν είχε αγγίξει το μάξιμουμ της απόδοσής της. Κι ενώ η ροή του αγώνα έδειχνε πως μάλλον εκεί θα κατέληγε το πράγμα, προέκυψε ένα τρίτο, πιο θυελλώδες από τα δύο προηγούμενα, ξέσπασμα του Πανιώνιου (59-58, στο 32'), που έπιασε... αδιάβαστους τους Θεσσαλονικείς!

«Η διάθεση των παικτών μου στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτική. Η άμυνά μας ήταν σπουδαία, ενώ ευστοχήσαμε σε μερικά μεγάλα σουτ», μοίρασε επαίνους ο Νέναντ Μάρκοβιτς. Ειδικά στον Γιάννη Καλαμπόκη, που με σουτ από τα... 9 μέτρα (!) έκανε το 72-67, περίπου μισό λεπτό πριν από τη λήξη, σφραγίζοντας την επιτυχία των γηπεδούχων.

Ο Φώτης Κατσικάρης, από την πλευρά του, δεν ήξερε αρχικά σε ποιους να «ξεσπάσει». Στους παίκτες του, έτσι όπως «χαράμισαν» στο τέλος τον κόπο τους, ή μήπως σ' εκείνους που χάλασαν την ατμόσφαιρα του αγώνα με... δυναμιτάκια και άλλα αντικείμενα που πετούσαν στην αποστολή του Αρη;

Επέλεξε το δεύτερο, χρησιμοποιώντας μπόλικη δόση ειρωνείας: «Μπράβο στον Πανιώνιο για την επιστροφή του στη φυσική έδρα του, μπράβο σ' εκείνους που επαίνεσαν, κι από πάνω, τη συμπεριφορά των φανατικών. Ετσι να συνεχίσετε, κύριοι. Ετσι θα πάτε το ελληνικό μπάσκετ μπροστά... Βρε σεις, ούτε Πάσχα να 'χαμε, με τόσες κροτίδες! Απαράδεκτη εικόνα, και μάλιστα χωρίς τον παραμικρό λόγο».