Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΕΛΥΣΕ 4-0 ΤΗ ΔΟΞΑ, ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Δείχνει τα δόντια του

Οιστορικός Εθνικός με μια πειστική εμφάνιση νίκησε με το ευρύ 4-0 τη Δόξα Δράμας στο Ελληνικό, εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη φετινή ήττα της Κέρκυρας και μείωσε τη διαφορά του από την κορυφή στους τρεις βαθμούς.

Ο Φαρινόλα πέτυχε 3 γκολ και ο Εθνικός νίκησε με 4-0 τη Δόξα Δράμας Ο Φαρινόλα πέτυχε 3 γκολ και ο Εθνικός νίκησε με 4-0 τη Δόξα Δράμας Με τη νίκη του αυτή έφτασε στους 24 βαθμούς και δείχνει με τον καλύτερο τρόπο ότι μοναδικός στόχος είναι η άνοδος. Το Σάββατο η Ρόδος νίκησε εντός έδρας την Κέρκυρα με σκορ 2-1 και πήρε βαθμολογική ανάσα. Αυτή η ήττα, που ήρθε τη 12η αγωνιστική για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, δεν στοίχισε· όμως έδωσε νέο ενδιαφέρον στην κούρσα του Πρωταθλήματος. Ο Εθνικός Αστέρας δέχτηκε την ισοφάριση τα τελευταία λεπτά στη Φυλή από τον Θρασύβουλο, όμως το τελικό 2-2, στον θεαματικότερο αγώνα της ημέρας, είναι θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Α. Μανίκα. Με 22 βαθμούς ο Εθνικός Αστέρας βρίσκεται στην τρίτη θέση. Κοντά στους πρωτοπόρους και με αγώνα λιγότερο βρίσκεται ο Ολυμπιακός Βόλου (με 20 βαθ.) που αξιοποίησε την έδρα του, πετυχαίνοντας νίκη με σκορ 2-0 σε βάρος του Διαγόρα.

Εκτός έδρας νίκη με διπλή σημασία σε βάρος του Πανσερραϊκού, με σκορ 2-0 πέτυχε ο Παναιτωλικός (έχει 19 βαθ.) που αφ' ενός βύθισε σε απόγνωση (και με θέμα Ογιος) τον αντίπαλό του, αφ' ετέρου ανέβασε το ηθικό της ομάδας για τη συνέχεια στα ύψη. Στους άλλους αγώνες είχαμε: Πιερικός - Αγροτικός Αστέρας 0-0 και Καλαμάτα - Ηλιούπολη 0-0. Σήμερα γίνονται δύο αγώνες Αναγ. Καρδίτσας - Αιγάλεω (18.00 ΕΤ3) και Ιωνικός - ΟΦΗ (19.00 CONN-Χ).

ΡΟΔΟΣ: Η Ρόδος υποχρέωσε την Κέρκυρα στην πρώτη φετινή της ήττα στον αγώνα που έγινε το Σάββατο, αφού επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζάρκο Λάζετιτς. Ο Σέρβος επιθετικός πέτυχε και τα δύο γκολ της νίκης της γηπεδούχου ομάδας, ενώ μαζί με τον Ιράλα ήταν οι ηγέτες της. Το πρώτο το πέτυχε με απίθανη ντρίμπλα και άπιαστο μακρινό σουτ στη γωνία του τερματοφύλακα Αποστολίδη (29'), ενώ το δεύτερο με κοντινό πλασέ στην κίνηση, μετά από γύρισμα του Ζιλβάν στο 44'. Στον αγώνα κυριάρχησε η δύναμη, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η δυνατή βροχή δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών. Το τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά όταν μείωσε η Κέρκυρα σε 2-1, με κεφαλιά του Φλαβίνιο στο 82'. Η ομάδα του Μ. Τεννέ πίεσε, ανορθόδοξα όμως, για να ισοφαρίσει, δεν έχασε ευκαιρία, ενώ αντίθετα η Ρόδος στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να σκοράρει με τον Αθανασίου, που μόνος μετά από πάσα του Λάζετιτς πλάσαρε άουτ. Π. ΚΑΛΙΒΟΥΡΗΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ: Εντυπωσιακός ο Εθνικός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας, με το τελικό 4-0 να πανηγυρίζεται έξαλλα από τους φίλους της ιστορικής ομάδας. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Φαρινόλα που πέτυχε τρία γκολ. Το πρώτο με κεφαλιά μετά από σέντρα του Παγώνη (10') ήταν αυτό που έδωσε σιγουριά στους παίκτες του Εθνικού. Η Δόξα Δράμας πάντως αντέδρασε και έχασε ευκαιρίες με τους Μαρκόφσκι (13') και Πακάλτση (37'), όμως δεν έγινε το 1-1. Αντίθετα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πάλι ο Φαρινόλα με ατομική προσπάθεια και ωραίο σουτ πέτυχε το 2-0 (54'). Στην αμέσως επόμενη φάση ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ γκολ που πέτυχε ο Μουρατίδης με κεφαλιά, η Δόξα δεν μείωσε και στη συνέχεια κατέρρευσε... Στις καθυστερήσεις ο Σουμπίνιο με εκπληκτικό φάουλ (90'+4') και ο Φαρινόλα με πλάσε (90'+6') διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

ΦΥΛΗ: Ο αποτελεσματικός Εθνικός Αστέρας προηγήθηκε με 0-2 σε βάρος του Θρασύβουλου, όμως η αντεπίθεση της γηπεδούχου ομάδας το τελευταίο ημίωρο ανέτρεψε τα δεδομένα, με το τελικό 2-2 να είναι δίκαιο αποτέλεσμα. Ο Θρασύβουλος κυριάρχησε στο ξεκίνημα, έχασε ευκαιρία με τον Καραμαλίκη (14') και πέναλτι με τον Κατσίκη (σουτ άουτ στο 24'). Σαν να μην έφτανε αυτό, δέχθηκε και γκολ από τον Γκουέι, που ύστερα από πάσα του Διαμάντη στην κόντρα, σούταρε εύστοχα (38', 0-1) -πραγματική ψυχρολουσία. Ο Εθνικός Αστέρας πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Διαμάντη, που αξιοποίησε την πάσα του Λουάμο (65') και όλα έδειχναν μεγάλη νίκη. Οι παίκτες του Θρασύβουλου όμως, παίζοντας με ψυχή, πίστεψαν στην ανατροπή και δικαιώθηκαν. Ο Καραμαλίκης με κεφαλιά μείωσε (77') και ο Χατζηπαντελίδης με διαγώνιο σουτ πέτυχε το τελικό 2-2 (86'). Στο 90' ο Σικαλόπουλος του Εθνικού Αστέρα στάθηκε άτυχος αφού είχε κεφαλιά στο δοκάρι!

ΒΟΛΟΣ: Ανέβασε την απόδοσή του ο Ολυμπιακός Βόλου στο δεύτερο ημίχρονο και με σκόρερ τις χρυσές αλλαγές του Τσιώλη, Πλιάγκα και Καμπάνταη, πέτυχε νίκη, κυρίως ψυχολογίας, με σκορ 2-0 σε βάρος του Διαγόρα. Αυτή ήταν μόλις η τρίτη φετινή εντός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου, που την πανηγύρισαν οι φίλοι του, αφού τον διατήρησε ψηλά στη βαθμολογία. Αντίθετα, ο Διαγόρας είναι σε διαρκή πτώση με φτωχή βαθμολογική συγκομιδή. Το 1-0 το πέτυχε ο Πλιάγκας με σουτ στο 69', ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καμπάνταης με διπλή προσπάθεια τρία λεπτά αργότερα. Ε. ΧΟΥΤΑΣ

ΣΕΡΡΕΣ: Παλικαρίσια εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός με σκορ 2-0 σε βάρος του Πανσερραϊκού, που αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς του. Το κλίμα στην ομάδα των Σερρών έχει βαρύνει επικίνδυνα με τον προπονητή Γ. Ογιος να αποτελεί κόκκινο πανί για πολλούς στην ομάδα. Ο Παναιτωλικός έπαιξε έξυπνα και χτυπώντας σε καθοριστικά χρονικά σημεία πήρε δίκαια τη σπουδαία νίκη. Το 0-1 το πέτυχε ο Βούκοβιτς από κοντά, έπειτα από φάουλ του Θεοδωρίδη (19'). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπαϊκαρά με ατομική προσπάθεια και σουτ (0-2, 83'). Τις καλύτερες ευκαιρίες για τον Πανσερραϊκό, που δύσκολα εύρισκε διαδρόμους προς την εστία, τις έχασε ο Γεωργιάδης (59', 63'). Δ. ΜΑΝΤΖΙΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ούτε χθες κατάφερε να νικήσει η Καλαμάτα στο γήπεδό της αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με αντίπαλο την Ηλιούπολη. Η δυσκολία στην επίθεση (μόλις 5 γκολ ενεργητικό) έκανε πάλι την εμφάνισή της και παρότι δημιουργήθηκαν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, καμία δεν κατέληξε σε γκολ. Μοιραίος ήταν ο Σκαρλάτος που σε τρεις περιπτώσεις (56', 67', 76') απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα Τακίδη. Η Ηλιούπολη πρόσεξε την άμυνά της και έπαιξε στην κόντρα. Μια μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τον Κρητικό που ύστερα από πάσα του Τσιώλη είδε τον Καλαγκάνη να αποκρούει στη γραμμή το σουτ που επιχείρησε (44').

ΚΑΤΕΡΙΝΗ: Από ένα ημίχρονο καλής απόδοσης είχαν ο Πιερικός και ο Αγροτικός Αστέρας που έμειναν στο 0-0 αν και είχαν τις ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο γκολ. Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο και θα μπορούσε να προηγηθεί αν οι Γέβντζοβιτς (6', 41') και Γέσιτς (38') δεν έχαναν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Στο δεύτερο ο Πιερικός ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε πολύ για να πετύχει κάποιο γκολ. Η καλύτερη ευκαιρία χάθηκε από τον Ολγκίν που έπειτα από σέντρα του Πέντα είχε κεφαλιά στη ρίζα του δοκαριού (86'), ενώ σημαντικές ευκαιρίες έχασαν οι Θάνος (62', 66'), Ολγκίν (69', 90'+2') και Γκουγκουλιάς (79'). Γ. ΚΟΡΩΝΙΔΗΣ