Η ΒΕΡΝΤΕΡ ΝΙΚΗΣΕ 3-2 ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟ, ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ ΣΑΧΤΑΡ

Ανατροπή και πρόκριση

Σαχτάρ Ντόνετσκ και Βέρντερ πήραν την πρόκριση για τον τελικό της 20ής Μαΐου, όταν και θα διεκδικήσουν το Κύπελλο UEFA στην Κωνσταντινούπολη.

Η Βέρντερ Βρέμης νίκησε 3-2 μέσα στο Αμβούργο και ανέτρεψε την ήττα που είχε γνωρίσει στο «Βέζερ» την προηγούμενη βδομάδα με 1-0. Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ του Ολιτς στο 13', ένα γκολ που έδινε σαφές προβάδισμα στο Αμβούργο. Ομως τρία γκολ των «πράσινων», με τους Ντιέγκο, Πιζάρο και Μπάουμαν, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Ο Ολιτς, που μαζί με τον Πιτρόιπα ήταν οι μόνοι που φάνηκαν από τους γηπεδούχους, μείωσε στο 87', αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να πετύχει το τρίτο γκολ που θα έστελνε το Αμβούργο στην Πόλη.

Στον ουκρανικό «εμφύλιο» η Σαχτάρ επικράτησε 2-1 της Ντινάμο Κιέβου, με το πρώτο παιχνίδι να έχει έρθει ισόπαλο 1-1. Οι «πορτοκαλί» άνοιξαν το σκορ με τον Ζάντσον στο 17'. Στο 37ο λεπτό ο Βουκόγεβιτς βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή της Σαχτάρ και νίκησε τον Πιάτοφ, αλλά υποδείχτηκε πολύ σωστά σε θέση οφ σάιντ από τον Μπενκερένσα. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε τελικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47' ο Μπανγκουρά βγήκε στο τετ α τετ και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι έμοιαζε να οδεύει προς την παράταση, αλλά ο Ιλσίνιο είχε άλλη άποψη και με ένα αριστερό σουτ στο 89' έστειλε την ομάδα του στον τελικό.

**Εκτός κινδύνου νοσηλεύεται πλέον ο Ναΐμ Σουλεϊμάνογλου. Ο «Ηρακλής τσέπης», τρεις φορές ολυμπιονίκης, έπαθε έμφραγμα έπειτα από κρίση επιληψίας στις 30 Απριλίου και χθες ανακοινώθηκε ότι δεν υπάρχει πλέον φόβος για τη ζωή του.