Ξέφυγε κι άλλο η Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ έβλεπε το ταξίδι στη Χώρα των Βάσκων ως ευκαιρία για να γλείψει τις πληγές της, αλλά η ουραγός Οσασούνα θωράκισε το οχυρό της και κράτησε τους πρωταθλητές στο μηδέν.

Το χάντικαπ από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα έφτασε πιά τους 18 βαθμούς. Ο ασυγκράτητος Λιονέλ Μέσι πέτυχε μόνο το πρώτο γκολ στο 3-1 επί της Μάλαγα, αλλά μοίρασε και δύο ασίστ.

Η ταλαίπωρη Ρεάλ αρκέστηκε στο ένα ποντάκι και ξέμεινε στην 3η θέση, υποχρεωμένη να αντιμετωπίσει τα κοροϊδευτικά σχόλια της συμπολίτισσας Ατλέτικο. Και όμως, ο Ζοζέ Μουρίνιο δήλωσε ικανοποιημένος. «Μου άρεσε η συμπεριφορά της ομάδας, η νοοτροπία μας. Πολεμήσαμε, αλλά είναι δύσκολο να δημιουργηθούν ευκαιρίες απέναντι σε μαζική άμυνα».

Ακόμα και για τον Ικερ Κασίγιας είχε κομπλιμέντο ο Πορτογάλος: «Στους τελευταίους αγώνες, πάμε καλά στα μετόπισθεν. Ο τερματοφύλακας δικαιούται μέρος των ευσήμων». Η Ρεάλ θα εμφανιστεί στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου χωρίς τον Κακά, ο οποίος είδε κόκκινη κάρτα στο 76ο λεπτό.

Περισσότερο κι από το 2-0 της 2ης Ατλέτικο επί της Σαραγόσα και από το +7 επί της Ρεάλ, συζητήθηκε στη Μαδρίτη το όψιμο φλερτ του Ρανταμέλ Φαλκάο με τους Αραβες παραλήδες της Παρί Σεν Ζερμέν. «Λατρεύω τη Γαλλία, θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον το πείραμα της Παρί και θαυμάζω τον Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς», είπε στους δημοσιογράφους της εκπομπής Telefoot ο περιζήτητος στράικερ. «Μπορεί να σας ξαναδώ πολύ σύντομα, μεσιέδες».

* Αμυνες από βούτυρο, τερματοφύλακες-τροχονόμοι, ωραίο θέαμα και ισοδυναμία στο ντέρμπι κορυφής του πορτογαλικού πρωταθλήματος: Μπενφίκα-Πόρτο 2-2, με τέσσερα γκολ στο εναρκτήριο 20λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές (Μανγκαλά 8', Μαρτίνες 15'), αλλά ισοφαρίστηκαν αμέσως από τους Μάτιτς, Γκαϊτάν. Οι λογαριασμοί παραμένουν ορθάνοιχτοι.