Ευρωμπάσκετ

Απέτυχε στο τεστ προσωπικότητας

Μαθημένη στα πανηγύρια και στα στρωμένα με δάφνες μονοπάτια, η εθνική ομάδα απέτυχε παταγωδώς στο τεστ προσωπικότητας στο οποίο την υπέβαλε η θαρραλέα Ρωσία και έμπλεξε σε περιπέτειες.

Η χθεσινή ήττα (65-68) μπορεί να αποτελέσει απαρχή κατρακύλας, αλλά διορθώνεται με μια «απλή» κίνηση: νίκη επί των Γάλλων στο αυριανό τελευταίο παιχνίδι της β' φάσης αφήνει την ελληνική ομάδα στην πρώτη θέση του ομίλου. Ειδάλλως, η Εθνική μας κινδυνεύει να μείνει τρίτη και να απολέσει τα όποια κεκτημένα του Πόζναν. Θα βρει τρόπο να κρατηθεί όρθια;

Οι Ρώσοι χτύπησαν την Εθνική στην αχίλλειο πτέρνα της. Η άμυνά τους, ζώνη ως επί το πλείστον, έστελνε τους δικούς μας μέσα στα θηρία, όπου οι τάπες έπεφταν βροχηδόν: 3 ο Μοζγκόφ, 3 ο Μόνια, σκοτάδι στους ουρανούς του Μπίντγκοστς. Η ομάδα μας προσπάθησε να απαντήσει με μακρινά σουτ, αλλά τα σκληρά στεφάνια της «Λούτσνιτσκα Αρένα» είπαν την τελευταία λέξη: 5/21 τρίποντα.

Η λειψανδρία επιδείνωσε τα προβλήματα, αφού ο Γιόνας Καζλάουσκας απέσυρε ξαφνικά την εμπιστοσύνη του από τον Καλάθη, εγκατέλειψε γρήγορα τις λύσεις Καλαμπόκη-Καϊμακόγλου, φόρτωσε υπερβολικά τους Σπανούλη-Ζήση, ανέχθηκε επί μακρόν το ντεφορμάρισμα του Μπουρούση, ενώ, πελαγωμένος, έπαιξε τα τελευταία 12 λεπτά με ένα «βαρύ» σχήμα που προκάλεσε ανεπανόρθωτη ζημιά στην άμυνα.

Τα τρία απανωτά τρίποντα του γοργοπόδαρου Μόνια στο 48-48 έδωσαν κουράγιο στους Ρώσους, πάνω που οι δικοί μας είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους (από το 32-39 της ανάπαυλας). Ο Γιώργος Πρίντεζης προσπάθησε να πάρει τη ρεβάνς στην άλλη άκρη του γηπέδου, πέτυχε 7 πολύτιμους πόντους στην τέταρτη περίοδο, πέτυχε και το τρίποντο που έγινε για μερικές στιγμές φιλί ζωής (65-67 στα 21''), αλλά αστόχησε απελπιστικά στο σουτ της ισοφάρισης, λίγο πριν ακουστεί η κόρνα.

Η άριστα διαβασμένη Ρωσία έγινε αφεντικό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, όταν τα αθλητικά προσόντα των νεαρών παικτών της έκαναν τους δικούς μας να μοιάζουν με σχολιαρόπαιδα. Τα 12 επιθετικά ριμπάουντ της ανανέωσαν ισάριθμες επιθέσεις και της επέτρεψαν να πάρει αποστάσεις, θάρρος, προβάδισμα: 21-10, 33-23. Η ελληνική άμυνα άρχισε να λειτουργεί μετά την ανάπαυλα, όταν έκρυψε το καλάθι για 7 ολόκληρα λεπτά (!) και ανέτρεψε το χάντικαπ των Ρώσων: 40-39 στο 27', με αιχμή τον Σχορτσανίτη. Ο Αμερικανός Μακάρτι έδωσε πολύτιμες ανάσες στην ομάδα του, όταν αυτή κλυδωνιζόταν.

Η Εθνική μας εξαπέλυσε την τελική της επίθεση μετά το 63-53 του 36ου λεπτού, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ούτε τα χαμόγελα της διαιτησίας. Εφυγε για τα αποδυτήρια ξεγυμνωμένη. Αν μη τι άλλο, ο χθεσινός αγώνας τής προσφέρει άφθονη τροφή για σκέψη, δίχως να την καταστρέψει. Το «έπαθλο» των Ρώσων, εάν αυτοί αφήσουν πίσω την Ελλάδα, μπορεί να είναι ένα ραντεβού με την Ισπανία...