Γκέλες «μεγάλων» στη Σκωτία

Βήμα βήμα πηγαίνουν οι μεγάλοι της Γλασκώβης, Σέλτικ και Ρέιντζερς.

Επειτα από τρεις σερί νίκες στραβοπάτησαν μαζί και συνέχισαν να συγκατοικούν στην κορυφή του πρωταθλήματος Σκωτίας. Πρώτη γκέλαρε η Ρέιντζερς, αφού έμεινε στο 0-0 με τη Μάδεργουελ εκτός έδρας. Η δε Σέλτικ, γνωρίζοντας το αποτέλεσμα του αγώνα, παρουσιάστηκε αγχωμένη υποδεχόμενη τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 6' ο Γκουντγουίλι, για να ισοφαρίσει ο ΜακΝτόναλντ στο 17ο λεπτό. Στο 57' πέρασε στον αγώνα ο Γιώργος Σαμαράς. Δύο λεπτά αργότερα ο Ηρακλειώτης φορ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

**Συνεχίζει να σκοράρει κατά βούληση ο Αγιαξ, μόνο που αυτή τη φορά κατάφερε να διατηρήσει και το μηδέν στην άμυνα. Ο «Αίαντας» διέλυσε 6-0 την Μπρέντα. Τρία γκολ πέτυχε ο Τσβίτανιτς και από ένα οι Φερτόνχεν, Σουάρες και Κένεντι Μπακιρτζίογλου.

**Ενα μήνα εκτός δράσης θα μείνει ο εγκέφαλος της φετινής Γιουβέντους, Ντιέγκο. Ο Βραζιλιάνος έπαθε θλάση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Λάτσιο και πονοκεφάλιασε τον Τσίρο Φεράρα. «Ελπίζω το πρόβλημα να είναι λιγότερο σοβαρό από αυτό που είχα πριν από λίγους μήνες στη Βέρντερ», δήλωσε ο 24χρονος παίκτης της Μεγάλης Κυρίας, ο οποίος χάνει την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ.

**Καλά κρατεί η γκρίνια στην Αργεντινή για τα άσχημα αποτελέσματα της «αλμπιτσελέστε». Ο μόνος που συνεχίζει να υπερασπίζεται τον Ντιέγκο Μαραντόνα, του οποίου την απόλυση ζητά η κοινή γνώμη, είναι ο βοηθός του, Κάρλος Μπιλάρδο. Μάλιστα δήλωσε: «Μόνο ο Χριστός μπορεί να αντικαταστήσει τον Μαραντόνα. Είναι ο κατάλληλος κόουτς για την ομάδα και εν καιρώ θα το αποδείξει. Το θέμα είναι πότε...».