Δύσκολα τα φαβορί στο Συνομοσπονδιών

Δυσκολεύτηκαν αλλά κέρδισαν τα φαβορί του Β' ομίλου του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών.

Η Βραζιλία χρειάστηκε ένα πέναλτι στο 91ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση της Αιγύπτου με 4-3, ενώ αργότερα οι Ιταλοί κέρδισαν 3-1 τις ΗΠΑ.

Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με γκολ του Κακά στο 5ο λεπτό. Ομως, στο 9' η Αίγυπτος κατάφερε να ισοφαρίσει, με το μεγάλο της αστέρι, τον Μοχάμεντ Ζιντάν. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε, με τη Βραζιλία να μπαίνει και πάλι μπροστά στο σκορ με τον Λουίς Φαμπιάνο στο 12'. Πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 3-1, με κεφαλιά του Ζουάν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ελάνο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «Φαραώ» έδειξαν γιατί είναι η μεγαλύτερη δύναμη του αφρικανικού ποδοσφαίρου.

Στο 54' ο Σάουκι και ένα λεπτό αργότερα ο Ζιντάν έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Στο 90' ο Αλ Μουχαμαντί αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει το χέρι του για να ανακόψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κακά, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Στο άλλο ματς του ομίλου, οι Αμερικανοί έμειναν νωρίς με 10 παίκτες, λόγω αυστηρής αποβολής του Κλαρκ. Ωστόσο ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν, χάρη σε πέναλτι του Ντόνοβαν. Η Ιταλία ισοφάρισε στο 59' με τον αμερικανοθρεμμένο Τζουζέπε Ρόσι. Τη νίκη στη «σκουάντρα ατζούρα» χάρισε ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι στο 72ο λεπτό της συνάντησης. Το αποτέλεσμα σφράγισε και πάλι ο Ρόσι στο 94'.

Στα προχθεσινά παιχνίδια, Νότιος Αφρική και Ιράκ έμειναν στο 0-0, ενώ η Ισπανία σκόρπισε 5-0 τους Νεοζηλανδούς, με τον Τόρες να πετυχαίνει χατ-τρικ από το 17ο λεπτό!