Ασημένιο στο μπιλιάρδο

Νέα διάκριση για τον Ελληνα μετρ Νίκο Πολυχρονόπουλο, που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τρίσποντου γαλλικού μπιλιάρδου στο Πόρτο.

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Βέλγο Εντι Μερκς, νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, τελικά να υπερισχύει με 3-2 σετ.

«Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι πλέον βρίσκομαι σε υψηλά στάνταρ απόδοσης σε κάθε τουρνουά. Είμαι στενοχωρημένος που δεν πήρα το χρυσό μετάλλιο, όμως είμαι σίγουρος ότι θα μου δοθεί η ευκαιρία στο επόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Λωζάννης» υπογράμμισε ο Πολυχρονόπουλος, που πήρε το εισιτήριο για την οχτάδα νικώντας τον φετινό παγκόσμιο πρωταθλητή Ιταλό Μάρκο Ζανέτι με 3-1 σετ. Στον ημιτελικό ο Ελληνας νίκησε τον Ιάπωνα Τσο Ζάε Χο με 3-1 σετ. Ο επόμενος αγώνας, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Λωζάννης, θα διεξαχθεί στις 11-15 Νοεμβρίου.