Καλύτερη η ΤΣΣΚΑ, άλωσε την Τούμπα με 1-0

Η ΔΙΑΦΟΡΑ των δύο ομάδων φάνηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο της «φλογισμένης» Τούμπας, όπου η ΤΣΣΚΑ, πιο έμπειρη, πιο καλή σαν σύνολο και πιο «φρέσκια», νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ και δημιούργησε προϋποθέσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League.

Η ρεβάνς θα γίνει στη Μόσχα την ερχόμενη Τρίτη και θα είναι δύσκολη για τον ΠΑΟΚ, που χθες δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ νωρίς, όταν και έλεγχε τον αγώνα, ειδικά στα πρώτα λεπτά.

Το πολύ καλό ξεκίνημα έδινε «αέρα» στους γηπεδούχους, αλλά οι Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Ιβιτς έπεσαν πάνω στον ικανότατο Ακινφέεφ, με τους Ρώσους να έχουν παθητικό ρόλο αλλά στην πρώτη αξιόλογη επιθετική τους προσπάθεια να σκοράρουν!

Στο 29' ο Σενικόφ έβγαλε τη σέντρα, ο Νέσιντ έκανε κοντρόλ μέσα στην περιοχή και σούταρε (όχι δυνατά), ο Χαλκιάς έπεσε πριν από την μπάλα και... 0-1! Μετά το γκολ των Ρώσων σαν να πήρε μπρος η «μηχανή» τους αφού έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με Ντούμπια, Νέσιντ, Τόσιτς.

Με το ξεκίνημα του β' μέρους όλοι περίμεναν τον ΠΑΟΚ να βγει στην επίθεση, αλλά η ΤΣΣΚΑ έδειξε τη μεγάλη εμπειρία της και «έκλεισε» όλους τους διαδρόμους προς την εστία της, με ηγέτη τον Ιγκνάσεβιτς, που είναι μεγάλος αμυντικός. Η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ χάθηκε στο 58' όταν από σουτ του Γκαρσία βρέθηκε μόνος του ο Ελ Ζαρ, αλλά βιάστηκε να πλασάρει ψηλά άουτ...

Οι Ρώσοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 με τον Ντούμπια (πλάσαρε και απέκρουσε ο Κρέσιτς, που πήρε τη θέση του τραυματία Χαλκιά), ενώ στο φινάλε οι φίλαθλοι του «δικεφάλου» χειροκρότησαν τους παίκτες για την προσπάθειά τους, παρά το γεγονός ότι τώρα οι ελπίδες για πρόκριση είναι ελάχιστες στη ρεβάνς του σταδίου «Λουζνίκι» της Μόσχας.

Ο Μάκης Χάβος, που έκανε την έκπληξη βάζοντας στην ενδεκάδα τον ανέτοιμο Βιτόλο («τον θεώρησα αναγκαίο και τον έβαλα»), τόνισε: «Στα πρώτα λεπτά μπήκαμε πολύ δυνατά και χάσαμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε, αλλά οι αντίπαλοι πέτυχαν πρώτοι το γκολ και κέρδισαν. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα, ισορροπήσαμε το παιχνίδι, χάσαμε μια ευκαιρία με τον Ελ Ζαρ και τώρα υπολείπονται 90 λεπτά στη Ρωσία. Δεν χάθηκε ακόμη τίποτε και ξέρετε όλοι ότι μας αρέσουν τα δύσκολα...».

Διαιτήτευσε ο Μάρινερ (Αγγλία), που έδειξε κίτρινες κάρτες στους Βιεϊρίνια, Ναμπάπκιν, Μαμάεφ.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς (46' Κρέσιτς), Σνάουτσνερ, Λίνο, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Γκαρσία, Βιτόλο (57' Ελ Ζαρ), Τσουκαλάς, Βιεϊρίνια, Ιβιτς (70' Αθανασιάδης), Σαλπιγγίδης.

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεφ, Ναμπάπκιν, Σενίκοφ, Ιγκνάσεβιτς, Β. Μπερεζούτσκι, Μαμάεφ, Σεμπέρας, Κάουνα (66' Αλντόνιν), Τόσιτς (90' Μπερετζούσκι), Ντούμπια (85' Τζαγκόεφ), Νέσιντ.