Πολλά «κόκκινα» κλειδιά

ΠΑΡΟΤΙ ολιγώρησε και... σύρθηκε σε μια επικίνδυνη γι' αυτόν παράταση (κ.α. 76-76), ο ψυχωμένος Ολυμπιακός κατάφερε να λυγίσει (87-83), για δεύτερη φορά φέτος, τον Παναθηναϊκό και να εξασφαλίσει αήττητος το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν γιατί έπαιξαν παθιασμένη άμυνα (23 λάθη ο Παναθηναϊκός), γιατί κυριάρχησαν στους αιθέρες (16 επιθετικά ριμπάουντ), γιατί βρήκαν το τρίποντο (11 στις 33) που τους έλειπε και, κυρίως, γιατί ξεπέρασαν το σοκ της ξαφνικής απώλειας του Ράσο Νεστέροβιτς. Ο Ιβκοβιτς, παρότι είχε τον τραυματία Βασίλη Σπανούλη σε κακή μέρα, ευτύχησε να έχει ζεστό και κορυφαίο τον Ισραηλινό Γιοτάμ Χαλπερίν (6 στα 9 τρίποντα) και καθοριστικούς τον Τεόντοσιτς και τον Παπαλουκά (στην παράταση).

Ωστόσο «κλειδιά» της νίκης αποδείχθηκαν δύο ρολίστες: ο αψύς Ανδρέας Γλυνιαδάκης και ο πολυδιάστατος Τζαμόν Γκόρντον. Ο Ελληνας σέντερ κάλυψε (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο παιχνίδι) το μεγάλο κενό του Νεστέροβιτς, γιατί έβαλε το κορμί του στη φωτιά και δεν άφησε τους αντίπαλους ψηλούς να «πονέσουν» την ομάδα του. Ο Γκόρντον, πέρα από την αμυντική του προσήλωση, έβαλε και δύο κολλητά τρίποντα στην αντίπαλη διάταξη, νιώθοντας ότι οι απέναντι τον προκαλούσαν να σουτάρει.

Υπό αυτές τις συνθήκες για τον Παναθηναϊκό, που έμεινε από βεζίνη στο έξτρα πεντάλεπτο, απέμειναν η στρατηγική «νίκη» να στείλει το ματς στην παράταση, προκειμένου να διεκδικήσει τη διαφορά (ήθελε από +4 και πάνω), και η αίσθηση ότι ο Διαμαντίδης τού τελευταίου πενταλέπτου είναι ένα κομπιούτερ που πηγαίνει τα ματς όπως τα θέλει. Αυτός έχασε επίτηδες τη βολή στα 8 δευτερόλεπτα, την ώρα που οι αντίπαλοι σάστισαν.