ΘΡΙΛΕΡ - ΝΙΚΗ Ο ΠΑΣ - ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ Ο ΟΦΗ - ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑ, ΤΡΙΚΑΛΑ

Μισό βήμα για τα σαλόνια

Εναν βαθμό χρειάζεται ο ΠΑΣ Γιάννινα για να πανηγυρίσει και μαθηματικά την άνοδό του στη Σούπερ Λίγκα, μετά τη δύσκολη εντός έδρας νίκη που πέτυχε σε βάρος του Θρασύβουλου με 1-0, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε του Πρωταθλήματος.

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Παναιτωλικός, που αγωνίζεται σήμερα στο γήπεδό του με τον Ιωνικό. Η ομάδα του Αγρινίου δεν έχει πλέον περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες, αφού ο ΟΦΗ, που νίκησε στην Ηλιούπολη την ομώνυμη ομάδα με 2-1, τον πλησίασε στον ένα βαθμό (62 έναντι 63) και ελπίζει στην απ' ευθείας άνοδο. Κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν και ο Διαγόρας, που νίκησε εντός την Καλλιθέα με 2-0. Η ομάδα της Ρόδου εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Δόξας Δράμας το Σάββατο στην Κατερίνη με 1-0 και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς, στην κούρσα για την είσοδο στα πλέι οφ. Ο Λεβαδειακός αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τη Βέροια στη Λιβαδειά, ενώ και τα Τρίκαλα σκόνταψαν, αφού η Αναγέννηση Καρδίτσας απέσπασε εκτός έδρας 0-0. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τους αγώνες Παναιτωλικός - Ιωνικός (16.00, CONN-Χ) και Εθνικός - Πανθρακικός (18.00, ΕΤ3).

ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Ακεφος, αλλά νίκησε ο ΠΑΣ Γιάννινα τον Θρασύβουλο με γκολ στις καθυστερήσεις και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από την άνοδο. Η ομάδα του Ντεμόλ με κακή απόδοση «τα χρειάστηκε», αφού δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Θρασύβουλου. Τη λύση την έδωσε ο Σιαλμάς, που πέτυχε το γκολ με γυριστό σουτ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι παίκτες του Θρασύβουλου το αμφισβήτησαν, αφού, όπως υποστήριξαν, η μπάλα δεν πέρασε γραμμή, όμως δεν είχαν δίκιο. Ο κακός καιρός με αέρα και κρύο επηρέασε σαφώς, όμως δεν είναι δικαιολογία για τη μη δημιουργία φάσεων...

Β. ΜΠΗΤΑΣ

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΟΦΗ σε βάρος της Ηλιούπολης με σκορ 2-1 και ελπίζει σε γκέλα του Παναιτωλικού σήμερα, ώστε να αποκτήσει περισσότερες ελπίδες για τη δεύτερη προνομιούχο θέση. Ο Θάνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 40' και έδωσε προβάδισμα στην Ηλιούπολη στο μέτριο πρώτο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές στο δεύτερο και ισοφάρισε με πλασέ του Αγρίτη, ύστερα από ασταθή απόκρουση του Μάραμα σε σουτ του Μπούρμπου (55'). Το τελικό 1-2 το πέτυχε ο Βλόνταρτσικ έπειτα από πάσα του Πίτσου (58'), ενώ στην εκπνοή ο Θάνος σούταρε άουτ χάνοντας σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ: Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς ο Λεβαδειακός και η Βέροια, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 37', όταν ο Καντιμοίρης σε χτύπημα φάουλ του Ταραλίδη δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα. Η Βέροια ισοφάρισε με κεφαλιά του Σαμαρά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λαναρή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός ξεκίνησε δυνατά και στο 64' κατάφερε να κάνει το 2-1 με κεφαλιά του Βασιλείου έπειτα από σέντρα του Ναπολεόνι. Στο 75' όμως η Βέροια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 όταν ο Βεργώνης με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λαναρή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Στρατηλάτη. Η Βέροια στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων αγωνίστηκε με 9 ποδοσφαιριστές, αφού αποβλήθηκαν διαδοχικά με δύο κίτρινες κάρτες ο Γεωργιάδης και ο Καλογερής.

Γ. ΜΠΑΡΔΩΣΑΣ

ΡΟΔΟΣ: Σημαντική από βαθμολογικής άποψης νίκη πέτυχε ο Διαγόρας με σκορ 2-0 στο γήπεδό του σε βάρος της Καλλιθέας, που του δίνει αέρα πέντε βαθμών από τη Δόξα Δράμας. Ο Φράγκος από πάσα του Γεωργίου άνοιξε το σκορ νωρίς (10'), ενώ ο Γεωργίου από πάσα του Ταραχούλσκι διαμόρφωσε το τελικό 2-0 (72'). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, όμως και η Καλλιθέα έπαιξε ανοιχτά και απείλησε υποχρεώνοντας τον τερματοφύλακα Ταμπάση σε σημαντικές αποκρούσεις (26', 52').

ΤΡΙΚΑΛΑ: Η Αναγέννηση Καρδίτσας με μαζική άμυνα απέσπασε πολύτιμο βαθμό από τα Τρίκαλα, με το 0-0 πάντως να μην αντικατοπτρίζει την απόδοση των δύο ομάδων. Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου πέντε χιλιάδες οπαδοί των γηπεδούχων παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες. Οι Ενόκ (20', 58'), Μίνγκας (38', 66') και Ουέλινγκτον (5') έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες, ενώ σουτ του Μανουσάκη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι (17'). Ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι υπέρ των Τρικάλων σε ανατροπή του Σαρακατσάνου από τον Δούκα (36').

Χ. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

ΚΑΤΕΡΙΝΗ: «Οχι καλό Πάσχα, αλλά καλό καλοκαίρι» ευχήθηκε ο Σούλης Παπαδόπουλος, προπονητής του Πιερικού, μετά την εντός έδρας νίκη με σκορ 1-0 που πέτυχε η ομάδα του το Σάββατο, σε βάρος της Δόξας Δράμας. Κι αυτό γιατί ο Πιερικός εξασφάλισε την παραμονή του τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε. Αντίθετα το αποτέλεσμα αυτό ήταν φρένο στην προσπάθεια της Δόξας Δράμας για είσοδο στα πλέιοφ και τη διεκδίκηση του εισιτηρίου της ανόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν και πέτυχαν το μοναδικό γκολ. Σκόρερ ήταν ο Χατζής με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Πουρτουλίδη (35'). Η Δόξα Δράμας προσπάθησε στο δεύτερο να απαντήσει, όμως το σουτ του Λίμα χτύπησε στο δοκάρι (56'), ενώ αυτά των Χλωρού (69') και Καρακώστα (76') πέρασαν άουτ.

Γ. ΚΟΡΩΝΙΔΗΣ

ΕΥΟΣΜΟΣ: Πολύτιμη νίκη, που του επιτρέπει να αισιοδοξεί ότι μπορεί να αποφύγει τα πλέι άουτ, πέτυχε ο Αγροτικός Αστέρας με σκορ 1-0 σε βάρος του Εθνικού Αστέρα στον Εύοσμο. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν πιο εύκολα τους τρεις βαθμούς αν ο Στεφανίδης δεν έχανε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων δοκάρι στο 8', αλλά και δύο πέναλτι (!). Στο πρώτο που κέρδισε ο Μπεκιάρης από τον Διαμάντη και αμφισβητήθηκε, ο Γκίτκος απέκρουσε (31'), όμως ο Σαπάνης που πήρε το «ριμπάουντ» με σουτ πέτυχε το χρυσό γκολ. Στο δεύτερο, που σφυρίχτηκε σε χέρι του Χωριανόπουλου (42'), ο επιθετικός των γηπεδούχων σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης είχαμε νέο δοκάρι από τον Σαπάνη και γυριστό σουτ του ίδιου άουτ. Ο Εθνικός Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Χανιώτη, που σε κενή εστία σούταρε άουτ (53').