Διορθώνει κακώς κείμενα και δίνει ευκαιρίες ο Μίτσελ

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο μισό του αγώνα με την Παρί Σεν Ζερμέν και η συμπεριφορά των οπαδών που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου Καραϊσκάκη βοήθησαν στο να μην υπάρξουν τριγμοί στο εσωτερικό της ομάδας. «Κοιτάμε μπροστά, δεν υπάρχει θέμα Μίτσελ αυτή τη στιγμή, ήταν προπονητής της ομάδας όχι μόνο στο δεύτερο, αλλά και στο πρώτο ημίχρονο του ματς με την Παρί», τόνισε χθες στενός συνεργάτης του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν μπροστά τους τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια, με αντιπάλους (κατά σειρά) τον Παναιτωλικό, τον Πανιώνιο και την Αντερλεχτ και το ζητούμενο πλέον είναι η σωστή διαχείριση του έμψυχου υλικού και η διόρθωση των λαθών, προκειμένου ο Ολυμπιακός να παρουσιαστεί έτοιμος διεκδικώντας τους βαθμούς της νίκης στον κρίσιμο αγώνα στις Βρυξέλλες.

Ο Ισπανός προπονητής σκοπεύει μέσα από τα δύο ματς του πρωταθλήματος αφ' ενός να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Εντιγκά (αναμένεται να είναι στο αρχικό σχήμα στον αγώνα μεθαύριο με τον Παναιτωλικό), Γιαταμπαρέ και Αβραάμ Παπαδόπουλο κάνοντας δοκιμές ενόψει του ταξιδιού στο Βέλγιο, αφ' ετέρου να δουλέψει τόσο στο αγωνιστικό κομμάτι όσο και στη βελτίωση της ψυχολογίας των παικτών. Η αυτοπεποίθηση θα τονωθεί, όπως επισημαίνει, μόνο μέσα από τις νίκες στο πρωτάθλημα και το καλό θέαμα.

Οσο για τους ποδοσφαιριστές που θα αγωνιστούν στα τρία επόμενα παιχνίδια, εδώ χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί από πλευράς Μίτσελ. Ο Σαβιόλα, για παράδειγμα, δεν ήταν βασικός στο ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν. Ούτε ο Μανωλάς, ο οποίος δεν ήταν και στα καλύτερά του το τελευταίο τριήμερο. Το ίδιο και ο Χολέμπας, αλλά και ο Εντιγκά.

Ο Φουστέρ προλαβαίνει οριακά (χωρίς να είναι σίγουρο) το ματς με την Αντερλεχτ, καθώς υπέστη χθες θλάση πρώτου βαθμού στον δεξιό προσαγωγό. Σύμφωνα με το ιατρικό επιτελείο, θα μείνει εκτός για 10-15 ημέρες. Ο Ισπανός επιθετικός ξεκίνησε θεραπευτική αγωγή και είναι αισιόδοξος ότι θα καταφέρει να ενσωματωθεί στην αποστολή για το Βέλγιο.