ΣΟΚ ΓΙΑ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ, Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΝ ΓΚΡΕΜΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΘΕΣΗ - ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ

ΠΑΣ ξανά στην κορυφή

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Football League έχοντας 36 βαθμούς, μετά την εντός έδρας νίκη που πέτυχε με σκορ 1-0 σε βάρος της Δόξας Δράμας.

Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο Κυριάκος σε βάρος της Δόξας Δράμας (1-0) Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο Κυριάκος σε βάρος της Δόξας Δράμας (1-0) Την ίδια ώρα ο Παναιτωλικός γνώρισε ήττα-σοκ από τον Εθνικό με 2-1 στο Αγρίνιο (πρώτη φετινή) και παρέμεινε στους 35.

Ο Διαγόρας συνέχισε την ξέφρενη πορεία του με νέα νίκη, αυτή τη φορά σε βάρος του Ιωνικού, με σκορ 2-1 στη Ρόδο.

Η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη έμεινε για 10η αγωνιστική αήττητη και με 31 βαθμούς βρίσκεται στην τρίτη θέση. Στους άλλους αγώνες για τη 15η αγωνιστική τα Τρίκαλα νίκησαν εντός έδρας 1-0 την Καλλιθέα και πήραν βαθμολογική ανάσα.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις ήταν οι αγώνες Πιερικός-Εθν. Αστέρας 1-1 και Ηλιούπολη-Πανθρακικός 0-0, με κερδισμένες βαθμολογικά τις φιλοξενούμενες ομάδες. Σήμερα γίνονται οι αγώνες Αγρ. Αστέρας-ΟΦΗ (15.00 CONN-Χ), Λεβαδειακός-Αναγ. Καρδίτσας και Θρασύβουλος-Βέροια (18.00 ΕΤ3).

**ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Η Δόξα Δράμας ήταν η καλύτερη ομάδα που πέρασε από τα Γιάννινα, όμως ο σκληρός ΠΑΣ βρήκε τον τρόπο παίζοντας ψυχωμένα να πάρει τη νίκη με σκορ 1-0, που τον έφερε ξανά στην κορυφή. Το μοναδικό γκολ το πέτυχε ο Κυριάκος με διαγώνιο σουτ δοκάρι-μέσα ύστερα από πάσα του Μπακαγιόκο (54'). Ο ίδιος παίκτης δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (18', 20') δεν κατάφερε να νικήσει τον πολύ καλό τερματοφύλακα Τοπαλίδη, ενώ σημαντικές ήταν οι ευκαιρίες των Μπακαγιόκο (68') και Κεϊτά (90'). Η Δόξα Δράμας έπαιξε ανοιχτά και κέρδισε το θαυμασμό, αφού χτύπησε στα ίσια για να πάρει το αποτέλεσμα. Εχασε μάλιστα και σημαντικές ευκαιρίες να πετύχει γκολ, με πιο κραυγαλέες αυτές του Γελαδάρη. Στο 64' από θαυμάσια κάθετη πάσα του Χατζηπαντελίδη νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Σικαλιά, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων είχε δυνατό σουτ, που βρήκε τον συμπαίκτη του Μαρκόφσκι και πέρασε άουτ.

Β. ΜΠΗΤΑΣ

**ΑΓΡΙΝΙΟ: Την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός από τον θαυμάσιο Εθνικό, που κυνήγησε το αποτέλεσμα και δικαιώθηκε στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 2-1. Η μπάλα μπορεί να φαίνεται ότι τιμώρησε τον Παναιτωλικό, αφού το γκολ που πέτυχε ο Χανιώτης ύστερα από πάσα του Φαρινόλα ένα μόλις λεπτό μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων (που ακόμα πανηγύριζαν) ήταν σοκ, όμως το αποτέλεσμα δίκαιο. Κι αυτό, γιατί ο Εθνικός ήταν η ομάδα που κυριάρχησε και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για πιο άνετη επικράτηση (!) απέναντι στον κακό αντίπαλό του. Στο 25' ο Παστός είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από φάουλ του Φαρινόλα, ενώ λίγο αργότερα σουτ του Περέιρα πέρασε ελάχιστα άουτ (27'). Το σουτ του Τσεμπερίδη το απέκρουσε ο Συμεωνίδης (51'), ενώ τα διαδοχικά των Περέιρα και Φαρινόλα αποκρούστηκαν στη γραμμή (53'). Το 0-1 το πέτυχε ο Βασιλογιάννης με ατομική προσπάθεια (56'), ενώ ισοφάρισε προσωρινά ο Γκούρμα με σουτ ύστερα από πάσα του Μουμίν (85').

**ΡΟΔΟΣ: Το τρένο του Διαγόρα συνέχισε την ξέφρενη πορεία του για 10η συνεχόμενη αγωνιστική, νίκησε εντός έδρας με 2-1 τον Ιωνικό και κάνει βάσιμα όνειρα ανόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να πάρουν πιο άνετα τη νίκη. Το δυνατό φάουλ του Ζλάτκοβιτς χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι (6'), ενώ λίγο αργότερα ο Ζουρούδης έπειτα από προσπάθεια του Ταραχούλσκι με σουτ άνοιξε το σκορ (14'). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός ανέβασε την απόδοσή του και έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Ντε Φαρία να ισοφαρίσει (52'). Το 2-0 το πέτυχε με σουτ ο Γεωργίου (73'), ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Πασάς μείωσε με σουτ (2-1).

**ΚΑΤΕΡΙΝΗ: Ισόπαλοι σε όλα αναδείχτηκαν ο Πιερικός και ο Εθνικός Αστέρας, με το τελικό 1-1 να αφήνει ανικανοποίητη τη γηπεδούχο ομάδα. Ο Λουάμο συνέχισε τις καλές εμφανίσεις πετυχαίνοντας το 0-1 με ψηλοκρεμαστό πλασέ ύστερα από πάσα του Αντόνι (16'). Ο Πιερικός πίεσε στη συνέχεια και, αφού πρώτα είχε κεφαλιά του Τασίδη στο δοκάρι (34'), κατάφερε να ισοφαρίσει με τον ίδιο παίκτη. Επειτα από κόρνερ του Πουρτουλίδη και πρώτη κεφαλιά από τον Κοντέων ο Τασίδης με νέα κεφαλιά πέτυχε το 1-1 (52'). Ο Εθνικός Αστέρας θα μπορούσε να κλέψει τη νίκη στο 74', όμως το σουτ του Βάσι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

**ΤΡΙΚΑΛΑ: Βαθμολογικά ανάσα ήταν για τα Τρίκαλα η εντός έδρας νίκη που πέτυχαν σε βάρος της Καλλιθέας με 1-0, όμως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για αλλοίωση αποτελέσματος. Αιτία ήταν το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Μαρουκάκης ύστερα από σέντρα του Πινδώνη και ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφ σάιντ. Το μοναδικό γκολ του αγώνα το πέτυχε ο Ρούσεφ με πέναλτι που έκανε ο Κισκαμπάνης τραβώντας τον Κοντογουλίδη σε φάουλ του Ρούσεφ (32'). Τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να πετύχουν γκολ στις ευκαιρίες των Μανουσάκη (8'), Κουτρουμπή (53'), Μπαριέντος (63'), ενώ και η Καλλιθέα απείλησε με τους Πλατέλα (17') και Πινδώνη (89') για να πάρει το βαθμό.

**ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις η Ηλιούπολη και ο Πανθρακικός, με το 0-0 όμως να μην τους ικανοποιεί ως αποτέλεσμα, στον κακό αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Γυμναστήριο της Ηλιούπολης. Από τις λιγοστές φάσεις ξεχώρισαν: η απόκρουση του Μαράμα στο πλασέ του Σουλτανίδη (36'), καθώς και η διπλή, πρώτα στο φάουλ του Παπουλή και στη συνέχεια στην κεφαλιά του Ζησόπουλου (41') για τον Πανθρακικό. Για τη γηπεδούχο Ηλιούπολη ο Ηλιόπουλος είχε δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Κουτσόπουλος (7') και ευκαιρία σε μπέρδεμα μέσα στην περιοχή έπειτα από φάουλ του Λεοντίου στο 76'. *