Χωρίς συγγενείς και φίλους, χωρίς θέρμανση και χρονόμετρα...

Η ΑΕΚ προσπάθησε με τη φιλοτιμία της να ζεστάνει τους ελάχιστους που προτίμησαν το γήπεδο από τη σαββατιάτικη βόλτα, αλλά ο Παναθηναϊκός άπλωσε το σεντόνι της κατάθλιψης και έφυγε από το Ελληνικό χωρίς απώλειες (78-95, ημίχρονο 42-44).

Εδινε... το ρυθμό ο Διαμαντίδης Εδινε... το ρυθμό ο Διαμαντίδης Οι «πράσινοι» μπήκαν στον 21ο αιώνα, ενώ οι «κίτρινοι» τρέχουν ολοταχώς προς το 19ο...

Στο γήπεδο που στέγασε το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων δεν λειτουργούσαν ούτε η θέρμανση ούτε οι ηλεκτρονικοί πίνακες ούτε τα χρονόμετρα των 20 δευτερολέπτων. Το σκορ το γνώριζαν μόνο όσοι είχαν χαρτί και μολύβι, ώστε να κρατούν σημειώσεις. Οι υπόλοιποι ενημερώνονταν τηλεφωνικώς από τους τηλεθεατές της Nova.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, η ταυτότητα του νικητή ήταν εκ των προτέρων γνωστή. Ακόμα και στο 23ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 49-49, ουδείς παρακολουθούσε με βλέμμα αγωνίας. Το «πράσινο» σερί που ακολούθησε, 0-13, αρχειοθέτησε τον αγώνα και έστειλε τους βιαστικούς στην έξοδο. Είτε μέσα καθόταν κάποιος είτε έξω, η θερμοκρασία ήταν πάνω-κάτω η ίδια.

Η έκκληση της διοίκησης της ΑΕΚ, «να έρθει ο κόσμος στο γήπεδο για να συμπαρασταθεί στη λαβωμένη βασίλισσα», έπεσε σε ώτα μη ακουόντων. Αρέα αρέα, οι φίλαθλοι που μαζεύτηκαν ήταν καμιά τετρακοσαρέα. Τα εισιτήρια, μολονότι φθηνά, έμειναν απούλητα. Ούτε το όνομα του Παναθηναϊκού συγκίνησε το κοινό. Βράδυ Σαββάτου στο Ελληνικό, το ταλαίπωρο πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ έπιασε ναδίρ.

Τι δουλειά είχε ο πανάκριβος Παναθηναϊκός σε αυτό το συνοικιακό παζάρι; Ο Μηνάς Γκέκος είχε απόλυτο δίκαιο όταν έλεγε τις προάλλες ότι οι δύο μεγάλοι «πρέπει να παίξουν σε κάποιο άλλο πρωτάθλημα».

Οι πρωταθλητές κατέβασαν το χειρόφρενο μόνο για λίγα λεπτά και τελείωσαν την αποδεκατισμένη ΑΕΚ δίχως άγχος. Μετά το 49-49, οι γηπεδούχοι έχασαν 9 συνεχόμενες επιθέσεις, δέχθηκαν τρία συνεχόμενα μακρινά σουτ από Φώτση (δις) και Νίκολας, χρεώθηκαν και με μία τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες, είπαν «τετέλεσται».

«Ξεμείναμε από δυνάμεις», είπε ο Γκέκος. «Αντέξαμε όσο αντέξαμε. Εχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο νέο έτος». Οι απουσίες των τραυματισμένων Δορκοφίκη, Μελς, Παπανικολάου φάνηκαν πολύ. Εκείνες των Μπατίστ και Μάριτς, καθόλου.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς επιστράτευσε το γνωστό τροπάριο της ευγενικής συγκατάβασης: «Αντιμετωπίσαμε έναν αντίπαλο που είχε υψηλό κίνητρο, όπως όλες οι ομάδες που παίζουν με τον Παναθηναϊκό. Συγχαίρω την ΑΕΚ για τη μαχητικότητά της», είπε. Και πρόσθεσε ότι η ομάδα του βρήκε τον εαυτό της στο τρίτο δεκάλεπτο: «Τρέξαμε, παίξαμε άμυνα, βγάλαμε ασίστ, κυριαρχήσαμε στα ριμπάουντ, ήμασταν ουσιαστικοί στην επίθεση».

Ο Διαμαντίδης υπήρξε ενορχηστρωτής, ο Τσαρτσαρής μοιράστηκε τις εντυπώσεις με τον Ντικούδη και ο Τέπιτς έπαιξε 24 λεπτά για να ξεμπουκώσει.