Ο ΠΑΟΚ ΕΙΧΕ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ 1-1

«Θα νικήσουμε στην Ολλανδία»

Είχε διάθεση, είχε ευκαιρίες, αλλά η ισοπαλία με τη Χέρενφεϊν (1-1) οδηγεί τον ΠΑΟΚ να τα δώσει όλα στη δεύτερη ευκαιρία, για να «καθαρίσει» την πρόκριση με τους Ολλανδούς.

Ο «δικέφαλος» δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε αυτή τη φορά εντός έδρας, σε ευρωπαϊκό αγώνα, αφού στους τελευταίους δέκα αγώνες του έχει μόνο μία νίκη (με τη Ρεν το 2005) αλλά και τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Είχε και αρκετές απουσίες (Μπιζέρα, Φωτάκης, Σορλέν, Σνάουτσνερ, Αραμπατζής, Κοντρέρας), όμως η εικόνα του δεν ήταν κακή και ο κόσμος του τον χειροκρότησε στο τέλος.

«Ηταν το καλύτερο πρώτο ημίχρονο που παίξαμε και το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Η Χέρενφεϊν είχει πολλούς παίκτες στην άμυνα, αυτό μας δυσκόλεψε, αλλά οι παίκτες μας έκαναν τα πάντα, προσπάθησαν, δώσαμε επιθετικό ρυθμό από το πρώτο ημίχρονο, αλλά αν και σκοραράμε γρήγορα στο β' μέρος, δεν μπορέσαμε να πετύχουμε το δεύτερο γκολ», είπε ο Φερνάντο Σάντος μετά.

Και φάνηκε αισιόδοξος για την πρόκριση: «Τα ποσοστά πρόκρισης παραμένουν στο 50-50, και πιστεύουμε ότι την άλλη Πέμπτη θα μπορέσουμε να πάρουμε εμείς την πρόκριση. Το μυαλό μας είναι πλέον στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά ελπίζουμε να κερδίσουμε μέσα στην Ολλανδία, γιατί και πάλι περιμένουμε ένα "ανοιχτό" παιχνίδι και ίσως να είμαστε πιο αποτελεσματικοί στον δεύτερο αγώνα».

Σοκ στο 45'

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και στο 7' ο Βιεϊρίνια απείλησε με μακρινό σουτ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Βιεϊρίνια και πάλι στο 40' αλλά ο Λέιζαλ έσωσε τη Χέρενφεϊν, που «απάντησε» με δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου που απέκρουσε δύσκολα ο Χαλκιάς. Στις καθυστερήσεις οι Ολλανδοί σκόραραν από λάθος απόκρουση του Βιτόλο και «καραμπόλα» με αποδέκτη τον Ενρίκε, που είχε μπει ως αλλαγή στο 19' και με προβολή σημείωσε το 0-1.

Με το σκορ εις βάρος του ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο β' ημίχρονο και ευτύχησε να ισοφαρίσει γρήγορα με κεφαλιά του Ιβιτς, στο 55', από ωραία σέντρα του Βιτόλο. Δέκα λεπτά μετά ο Σάντος «φρέσκαρε» την ομάδα του, βάζοντας Κουτσιανικούλη και Φιλομένο αντί Κονσεϊσάο (που δυσφόρησε στην αλλαγή και ο Σάντος σχολίασε μετά πως πρόκειται για ένα εσωτερικό ζήτημα), χωρίς όμως να έχει αποτέλεσμα.

«Ανυπομονώ»

Ο Τροντ Σόλιντ ικανοποιημένος από την ισοπαλία, υποστήριξε πως «είχα πει και πριν από τον αγώνα πως ήταν πολύ σημαντικό να σκοράρουμε εκτός έδρας, το κάναμε και είχαμε και κάποιες άλλες ευκαιρίες ακόμη. Δυσκολευτήκαμε με τον αγωνιστικό χώρο, που δεν ήταν καλός, όμως ανυπομονώ για ένα συναρπαστικό παιχνίδι και στην Ολλανδία». «Πάλι μοιρασμένες είναι οι πιθανότητες», τόνισε ο Μιχάλ Παπαδόπουλος, ο ελληνικής καταγωγής επιθετικός της Χέρενφεϊν.

Ο Σκωτζέζος ρέφερι Κάλουμ κιτρίνισε τους Ενρίκε, Μπρούερ, Βιεϊρίνια, Κόνινγκ, Μαλεζά, Βιτόλο.

Πέτρες

Επίθεση με πέτρες από αγνώστους δέχθηκε ο Φερνάντο Σάντος, που οδηγούσε το αυτοκίνητό του στην οδό Βούλγαρη (αρκετά μακριά απ' το γήπεδο της Τούμπας) περίπου μία ώρα μετά τη λήξη του αγώνα του ΠΑΟΚ με τη Χέρενφεϊν. Ο Πορτογάλος δεν έπαθε τίποτα απ' τα γυαλιά απ' το σπασμένο παρμπρίζ, όμως πήγε στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα και δήλωσε το συμβάν.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σαβίνι, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο, Κονσεϊσάο (66' Κουτσιανικούλης), Βιεϊρίνια (86' Αναστασάκος), Ιβιτς, Μουσλίμοβιτς (66' Φιλομένο).

ΧΕΡΕΝΦΕΪΝ: Λέισαλ, Μπρέουερ, Ντίνγκσταγκ, Μπίρενς (19' Ενρίκε), Μίχαλ, Παπαδόπουλος, Σβετς, Γκριντχάιμ, Ποπόφ, Μποναβεντούρε Καλού, Λοσάντα, Κόνινγκ. *