ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΑΘΜΩΝ, ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ

«Να μας γίνει μάθημα...»

Αρκετά εκνευρισμένος στη συνέντευξη Τύπου ο Ντούσαν Μπάγεβιτς και δίχως διάθεση να πει πολλά, μετά την απώλεια των πρώτων βαθμών της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

Ο κορυφαίος Νέμεθ ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ Ο κορυφαίος Νέμεθ ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ Ο κόουτς της ΑΕΚ ρωτήθηκε λίγο πριν αποχωρήσει από την αίθουσα Τύπου αν θα επηρεάσει... ψυχολογικά την ομάδα του αυτό το αποτέλεσμα και έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς στο τέλος.

Ο Ντούσκο έδειξε να χάνει την ψυχραιμία του, αν κρίνουμε από τα λεγόμενά του: «Πάντα τα ίδια με ρωτάτε μετά από κάθε αποτέλεσμα. Τώρα δεν θα σου απαντήσω. Κάθε φορά σε τέτοιες περιπτώσεις τα ίδια». Λεπτομέρεια: Λίγα λεπτά αργότερα, μέσω του Γραφείου Τύπου, ζήτησε συγγνώμη από τον δημοσιογράφο για το... επιθετικό ύφος που είχε στην απάντησή του!

«Είχαμε τις περισσότερες ευκαιρίες στο διάστημα που κάθομαι στον πάγκο της ΑΕΚ. Αλλά και πάλι στο τέλος πληρώσαμε τα δικά μας λάθη. Και αυτό το παιχνίδι ήταν ένα μάθημα για μας, για τον τρόπο που χάνουμε τους βαθμούς. Κοιτάμε το παιχνίδι της Τετάρτης. Ηταν ένα καλό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους. Συγχαρητήρια και στα Γιάννενα», δήλωσε για το ματς ο Μπάγεβιτς. Και όταν ρωτήθηκε για τις αλλαγές που έκανε στην αρχική ενδεκάδα, είπε:

«Οι αλλαγές έγιναν και για λόγους ξεκούρασης και για λόγους τακτικής. Αλλαξα την ενδεκάδα και για να ξεκουράσω παίκτες και επειδή δεν ήμουν ευχαριστημένος από την εμφάνιση στο ματς με την Εβερτον».

Ικανοποιημένος

Στον αντίποδα, ο Γιώργος Παράσχος έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και την προσπάθεια που έκανε η ομάδα του. «Εγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Ανοιχτό από το πρώτο λεπτό. Και εμείς χάσαμε κλασικές ευκαιρίες. Κινδυνεύσαμε όμως και σε πολλές περιπτώσεις. Δυστυχώς για τέταρτο παιχνίδι επαναλαμβάνεται ένα λάθος. Πρέπει να έχουμε καλές επιστροφές. Μας έπιασε πάλι ο αντίπαλος μετά από στημένες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε επίσης καλά. Αν έμπαινε η κεφαλιά του Ντιμπαλά θα ήταν διαφορετικό το παιχνίδι. Μετά το 1-0 της ΑΕΚ μάς έπιασε ένας πανικός. Μετά ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε και να πάρουμε τον βαθμό. Η ΑΕΚ διαθέτει μία μεσοεπιθετική γραμμή γρήγορη και με ποιότητα. Δεν θέλαμε να ρισκάρουμε από την αρχή. Το διαβάσαμε έτσι το παιχνίδι και πιστεύω ότι μας βγήκε σε καλό. Θέλαμε να εκμεταλλευτούμε τη δεξιά πλευρά. Και ο Στάθης, αν δείτε, έκανε 50 κούρσες. Θέλαμε να εκμεταλλευτούμε την κούραση του Χουανφράν. Αν ο Ντάσιος ήταν πιο επιθετικογενής θα μπορούσαμε να έχουμε κάνει κάποιες περισσότερες φάσεις. Η ΑΕΚ μάς πίεσε πολύ καλά. Δεν αλλάξαμε καλά την μπάλα. Δεν είχαμε την καλή κυκλοφορία. Ο προβληματισμός είναι ότι στις στημένες φάσεις έχουμε πρόβλημα και στις ευκαιρίες που χάνουμε».

Ο προπονητής του ΠΑΣ χαρακτήρισε «απαράδεκτη» τη συμπεριφορά του Ντιμπαλά στη φάση της αποβολής του («θα τιμωρηθεί γι' αυτό»), ενώ παραδέχτηκε ότι η ομάδα του είχε την τύχη με το μέρος της στο διπλό δοκάρι της ΑΕΚ στο 86'.

Στα αποδυτήρια της ΑΕΚ κυριάρχησε η απογοήτευση. «Είμαστε λυπημένοι από αυτό το αποτέλεσμα γιατί είχαμε τη νίκη στα χέρια μας και τη χάσαμε. Εμείς δώσαμε το παιχνίδι στον αντίπαλο», είπε ο Γιάχιτς. Και ο Χουάνφραν: «Δέκα δευτερόλεπτα μετά την αποβολή των γηπεδούχων έγινε αυτή η περίεργη φάση. Οι αμυντικοί μας μάλλον δεν συνεννοήθηκαν καλά και δεχθήκαμε το γκολ». *

Εβγαλε τα μάτια της...

Από τον... ουρανό ήρθε ο βαθμός για τον ΠΑΣ, όπως έλεγαν στο τέλος οι φίλοι της γηπεδούχου ομάδας.

Ο Κοντογουλίδης και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν τον χρυσό βαθμό Ο Κοντογουλίδης και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν τον χρυσό βαθμό Το 1-1 στα Γιάννινα διαμορφώθηκε σε στιγμές που η ΑΕΚ ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και δεν έδειχνε να κινδυνεύει από τον ΠΑΣ. Δράστες της ισοφάρισης, ο... ξεχασμένος Βαγγέλης Κοντογουλίδης και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ΑΕΚ, Μαϊστόροβιτς - Αρτσε, που τράκαραν μεταξύ τους και έδωσαν ασίστ στον μεσοεπιθετικό του ΠΑΣ! Ηταν το 81ο λεπτό και με κεφαλιά ισοφάρισε (1-1) ο Κοντογουλίδης, που τον τελευταίο ενάμιση χρόνο ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς και χθες έκανε ντεμπούτο.

Επαναστατικές οι αλλαγές του Μπάγεβιτς στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς με την Εβερτον. Εξω Μπλάνκο, Καφές, Μάκος, Λεονάρντο, έλειπε και ο Σκόκο, το σχήμα καθαρό 4-4-2 σε «ρόμβο», με έναν κόφτη, τον Γιάχιτς, να ζορίζεται πολύ, ειδικά στο πρώτο μέρος. Το αδύνατο σημείο ήταν και πάλι η άμυνα, με τον Αρτσε εκτός τόπου και χρόνου, τον Αραούχο να έχει πολλά προβλήματα με τον Ντιμπαλά και τα χαφ να χάνουν πολλές μονομαχίες.

Ολα αυτά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο ΠΑΣ έγινε 3 φορές ιδιαίτερα απειλητικός (11' δοκάρι Βάντερσον, 34' Ντιμπαλά, 39' Μενδρινός), ενώ στο ίδιο διάστημα ο Νέμεθ έστειλε ένα «πάρε-βάλε» στον Μαντούκα (7'), που αστόχησε, και σε αρκετές περιπτώσεις οι μεσοεπιθετικοί της γλιστρούσαν και έπεφταν στο χόρτο!

Αποδείχθηκε ατυχής η έμπνευση του Μπάγεβιτς να βάλει στο β' μέρος τον ντεφορμέ Μπλάνκο και περισσότερο ατυχής η επιλογή του να αντικαταστήσει στο 74' τον παίκτη που έκανε τη διαφορά: Κρίστιαν Νέμεθ, ο πιο ποιοτικός παίκτης του γηπέδου, άνοιξε το σκορ στο 52' με έξοχο πλασέ στην κίνηση ύστερα από καταπληκτική μπαλιά του Μαντούκα στον κενό χώρο.

Με το γκολ αυτό η ΑΕΚ απέκτησε τον πλήρη έλεγχο, ο ΠΑΣ ήταν πλέον ακίνδυνος, ο Γιάχιτς βελτίωσε την απόδοσή του, ενώ βοήθειες στη δημιουργία, ιδίως στην «κόντρα», έδιναν Γκερέιρο και Χέρσι.

Στο 80', σε τσαμπουκά που έκανε με τον Χουανφράν, ο Ντιμπαλά πήρε δύο κάρτες μέσα σε ένα λεπτό και έφυγε για τα αποδυτήρια και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αρτσε έκανε το «δώρο» στον Κοντογουλίδη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε ανεπιτυχώς στο τέλος (λανθασμένη επιλογή και η είσοδος του Ιορντάκε) και στάθηκε φοβερά άτυχη στο 86', όταν είχε σε φάση διαρκείας δυο κεφαλιές (Καφέ και Γιάχιτς) στα δοκάρια του Σακαλιά!