Μπαρτσελόνα πέντε αστέρων

Η Μπαρτσελόνα, βγαλμένη από την περσινή χρονιά, όταν έκανε όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη να παραδεχτεί ότι είναι η καλύτερη ομάδα της «γηραιάς ηπείρου», «διέλυσε» με 5-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Καμπ Νόου», δίνοντας έτσι παράταση στην παράδοση που θέλει τα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων να έχουν πολλά γκολ.

Ο Μέσι σκοράρει, η «Μπάρτσα» συντρίβει 5-2 την Ατλέτικο Ο Μέσι σκοράρει, η «Μπάρτσα» συντρίβει 5-2 την Ατλέτικο Το σκορ στο 4ο λεπτό άνοιξε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με καταπληκτικό σκαφτό πλασέ, με τον Μέσι να κάνει το 2-0 στο 16ο λεπτό. Στο 30' ο Ντάνι Αλβες με φάουλ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, ενώ στο 41' ο Μέσι σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κεϊτά για το 4-0. Ο Αγουέρο μείωσε στο 45' με όμορφο πλασέ. Το 4-2 έκανε ο Φορλάν στο 85', ενώ στο 93' ο Μέσι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της «Μπάρτσα», που έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Το ίδιο έκανε και η Ρεάλ Μαδρίτης, που δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Χερέθ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβαλε τα θεμέλια της νίκης στο 10 λεπτό, αλλά το δεύτερο γκολ άργησε να έρθει. Συγκεκριμένα ήταν στο 76' όταν ο Πορτογάλος με το δεύτερο γκολ του έκανε το 2-0. Κάπου εκεί παρέδωσε όπλα η φιλοξενούμενη και έτσι οι Γκούτι, Μπενζεμά και Φαν Νίστελροϊ διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Με το απόλυτο των εννέα βαθμών συνεχίζει και η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι νίκησαν στο «Σαν Μαμές» τη Βιγιαρεάλ με 3-2. Δύο γκολ για την Αθλέτικ πέτυχε ο Γιορέντε, ενώ ένα έβαλε και ο Μαρτίνεθ. Για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε σκόραραν οι Κάνι και Σάντι Καθόρλα.