ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Πλησιάζει η Μπάγερν

Συνεχίζουν να συγκατοικούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Μπουντεσλίγκα οι Λεβερκούζεν και Αμβούργο, αφού αμφότερες κέρδισαν από ένα βαθμό στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής.

Στο «Μπαϊαρίνα», ο Φάνης Γκέκας ξεκίνησε βασικός μετά από 16 μήνες με τη φανέλα της Λεβερκούζεν, αλλά αντικαταστήθηκε στο ημίχρονο από τον Μπέντερ. Η ομάδα του κόλλησε στο 0-0 με τη Βέρντερ Βρέμης. Ομως, στην ισοπαλία έμεινε και το Αμβούργο, στη Φρανκφούρτη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζε Ρομπέρτο, αλλά ο Ρους ισοφάρισε στο 32' για την Αϊντραχτ.

Ζορίστηκε αρκετά η Μπάγερν μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Νυρεμβέργης στο βαυαρικό ντέρμπι. Ο Βέλγος σέντερ μπακ Φαν Μπούιτεν στο 82' έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, κάνοντας με κεφαλιά το 2-1. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της ομάδας του Λουίς Φαν Χάαλ στο πρωτάθλημα και η Μπάγερν σκαρφάλωσε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Αγγελος Χαριστέας ήταν εκτός αποστολής για τη Νυρεμβέργη.

Ομάδα σε αποσύνθεση η Χέρτα Βερολίνου, γνώρισε την ήττα με 4-0 στην έδρα της από τη νεοφώτιστη Φράιμπουργκ! Δύο γκολ έβαλε ο Μπάντοβιτς, ενώ από ένα πέτυχαν οι Μακιάντι και Ιντρίσου.

Ο Τζέκο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της πρωταθλήτριας Βόλφσμπουργκ το βράδυ της Παρασκευής. Πέτυχε και τα δυο γκολ μέσα στο Γκελζενκίρχεν (1-2) σε βάρος της Σάλκε, «εκτελώντας» έτσι τον περσινό του προπονητή, Φέλιξ Μάγκατ. Ο Βασίλης Πλιάτσικας έπαιξε και στα 90 λεπτά για τους γηπεδούχους.