Αντέχει η Μπορντό

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Μπορντό, μετά το 2-0 επί της Μπουλόν, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του Σαμπιονά.

Οι «γιρονδίνοι» χρειάστηκαν δύο γκολ του Γκουφράν για να βάλουν ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς στο «σακούλι» τους. Εντυπωσιακή η Μαρσέιγ, επικράτησε με 4-2 της έκπληξης μέχρι στιγμής του πρωταθλήματος, Μονπελιέ. Το σκορ άνοιξε στο 31' το «βαρύ πυροβολικό» της Ολιμπίκ, Λούτσο Γκονσάλες, για να ακολουθήσει, δύο λεπτά αργότερα, το 2-0 από τον Νιανγκ. Στο 38' ο Σισέ «κλείδωσε» νωρίς νωρίς τους τρεις βαθμούς. Με το ξεκίνημα δε του δεύτερου μέρους, ο Ντιαβαρά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Η Μονπελιέ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2 με γκολ του Μπελαντά και εύστοχο πέναλτι του Καμαρά. Το σκορ της αγωνιστικής όμως είναι αυτό του Σοσό-Βαλανσιέν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Μπρεσέ, αλλά η Βαλανσιέν ισοφάρισε με τον Σάντσες. Η Σοσό μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Μπουντεμπού, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων. Δύο τέρματα του Πουζόλ, ένα του Οντέλ και ακόμη ένα του Μπεν Καλφαλά χάρισαν τη νίκη με 5-2 στη Βαλανσιέν!