ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΟΦΗ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΕΚΟΠΗ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ

«Χτύπησαν» οι ανεγκέφαλοι

Η δεύτερη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής στιγματίστηκε από τα σοβαρά επεισόδια που έγιναν στο Ηράκλειο στον αγώνα ΟΦΗ-Αγροτικός Αστέρας 1-0 και είχαν αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα για περίπου 30 λεπτά!

Από τα επεισόδια στον αγώνα ΟΦΗ - Αγρ. Αστέρας, που οδήγησαν στη διακοπή του για 30' Από τα επεισόδια στον αγώνα ΟΦΗ - Αγρ. Αστέρας, που οδήγησαν στη διακοπή του για 30' Ενταση είχαμε και την Παρασκευή στον αγώνα Παναιτωλικός - Ολυμπιακός Βόλου 2-2 και αυτό που συζητήθηκε περισσότερο ήταν ο μη καταλογισμός ενός κλασικού πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων προς το τέλος, παρά ο συναρπαστικός και με εναλλαγές στο σκορ αγώνας.

Στις υπόλοιπες συναντήσεις μόνο δύο ομάδες πέτυχαν το δύο στα δύο. Η Κέρκυρα, που επικράτησε με 1-0 του Ιωνικού εντός έδρας, και ο φιλόδοξος Εθνικός, που το Σάββατο νίκησε τον Θρασύβουλο με 2-0, με έξι βαθμούς οδηγούν την κούρσα. Επίσης είχαμε τα εξής αποτελέσματα: Διαγόρας-Δόξα Δράμας 2-2, Ηλιούπολη-Πιερικός 1-1, Εθνικός Αστέρας-Καλαμάτα 1-0, Αναγ. Καρδίτσας-Ρόδος 0-0. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τον αγώνα Ηλυσιακός-Πανσερραϊκός (18.00, ΕΤ3).

* ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Καμιά δεκαπενταριά ανεγκέφαλοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, για να πανηγυρίσουν το γκολ του ΟΦΗ και κάποιος από αυτούς επιτέθηκε στον επιθετικό του Αγροτικού Αστέρα Γιέφτοβιτς, με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για 30 λεπτά. Απειλήθηκε γενική σύρραξη μεταξύ παικτών των δύο ομάδων, με τον διαιτητή Χρήστο Σφήκα και τους παίκτες του Αγροτικού Αστέρα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια. Επειτα από παρεμβάσεις όλων των μελών της διοίκησης του ΟΦΗ, με πρώτο τον δήμαρχο Ηρακλείου και πρόεδρο της ΠΑΕ Γιάννη Κουράκη, αλλά και τον εισαγγελέα Ηρακλείου κ. Μαρκάκη, ο ΟΦΗ γλίτωσε τα χειρότερα (το «μπουρλότο» στην προσπάθεια για άνοδο από τη δεύτερη αγωνιστική) και το παιχνίδι ξανάρχισε και τελείωσε 1-0.

Η πρώτη νίκη του ΟΦΗ μπορεί να πέρασε από 40 κύματα αφού (εκτός από τη διακοπή λόγω της εισβολής των «φιλάθλων» του) ο Αστέρας είχε 4 μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ (10'και 32' Γιέφτοβιτς, 41' Μπλαζέφσκι, 61' Τσούκλης), όμως πανηγυρίστηκε έξαλλα από περίπου 7.000 οπαδούς του που είχαν σχεδόν γεμίσει το «Γεντί Κουλέ» στην πρώτη εμφάνιση της ομάδας σ' αυτό μετά το 2005 (είχαν επιστρατευθεί καραμούζες, τύμπανα, μέχρι και σειρήνες). Οι Κρητικοί, με κορυφαίο παίκτη τον τερματοφύλακά τους Βεζυρίδη, είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Κοκκινάκη στο 36' και έβαλαν το γκολ στο 85' με κοντινό πλασέ του Πέσιτς.

Μ. ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗΣ

* ΚΕΡΚΥΡΑ: Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού Χρήστος Πουρής έκανε φτωχή τη νίκη της Κέρκυρας με την απόδοσή του, με το τελικό 1-0 υπέρ των γηπεδούχων πάντως να πανηγυρίζεται με ενθουσιασμό. Το μοναδικό γκολ του αγώνα έβαλε ο Μπερνς με κοντινό σουτ ύστερα από απόκρουση του Πουρή σε σουτ του Τσίγκα (8'). Στο 44' το σουτ του Σίλβα, στο 61' το ψηλοκρεμαστό του Σμαρτ, όπως και στο 69' την κεφαλιά του Βενέτη ο Πουρής απέκρουσε με ετοιμότητα και έτσι έμεινε το 1-0 ώς το τέλος.

Μ. ΜΕΘΥΜΑΚΗΣ

* ΕΛΛΗΝΙΚΟ: Ο Εθνικός ήταν καλύτερος του Θρασύβουλου στο Ελληνικό το Σάββατο και νίκησε εύκολα με σκορ 2-0. Οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ. Πρώτα ο Μοσχογιάννης με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Τσουμπίνιο άνοιξε το σκορ (70'), ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ζουαρί, με άπιαστο γωνιακό σουτ έξω από την περιοχή, πέτυχε το 2-0. Νωρίτερα ο Φαρινόλα είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι (50'). Ο Θρασύβουλος δεν έπεσε αμαχητί. Είχε κι αυτός καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και δύο ευκαιρίες για να προηγηθεί. Από προσπάθεια του Ντελγκάδο από αριστερά, ο Κλούσνερ κόπηκε την τελευταία στιγμή (22'), ενώ το θεαματικό γυριστό του Καραμαλίκη απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο Σουλογάννης (37').

* ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ: Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Εθνικός Αστέρας λύγισε την αντίσταση της Καλαμάτας, όταν και πέτυχε το χρυσό γκολ με πέναλτι του Γκουέι 1-0 (ανατροπή του ιδίου από τον Χατζή). Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι του αντιπάλου τους και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες (κορυφαία το δοκάρι του Κριπιντίρη 67') για να πετύχουν άνετη νίκη. Η Καλαμάτα είχε δοκάρι σε φάουλ του Παπουτσή νωρίς (2'), όμως όλο τον αγώνα αγωνίστηκε αμυντικά και είχε κορυφαίο τον τερματοφύλακα Μπαλτιμά. Βέβαια έμεινε με δέκα παίκτες από το 22', όταν ο Παπουτσής απέκρουσε σαν τερματοφύλακας την κεφαλιά του Κριπιντήρη και αντίκρισε κόκκινη κάρτα. Ο τελευταίος πάντως απέτυχε να αξιοποιήσει το πέναλτι και το άγχος ήταν εμφανές στις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Γ. ΜΠΑΡ.

* ΑΓΡΙΝΙΟ: Ο Παναιτωλικός αναδείχτηκε ισόπαλος με σκορ 2-2 με τον Ολυμπιακό Βόλου στο Αγρίνιο, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής την Παρασκευή. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται δίκαια για τον μη καταλογισμό ενός καθαρού πέναλτι, σε ανατροπή του Χάντζιτς από τον Κοτίτσα (81'). Ο Μόνχε είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι για τον Ολυμπιακό Βόλου (8'). Στη συνέχεια ο Γκούρμα με πλασέ μετά από θαυμάσια πάσα του Λόπεζ (13') άνοιξε το σκορ. Το 2-0 το πέτυχε ο Μουμίν με σουτ έξω από την περιοχή (50'). Και ενώ όλα έδειχναν επικράτηση των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός Βόλου αντέδρασε. Πρώτα μείωσε ο Χανιώτης με πλασέ (52'), και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 2-2 ο Μόνχε με σουτ, μετά από σύγχυση στην περιοχή του Παναιτωλικού σε σέντρα του Πλιάγκα (75').

* ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Στραβοπάτησε η Αναγ. Καρδίτσας στον εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο τη Ρόδο που έληξε 0-0 μπροστά σε δύο και πλέον χιλιάδες φίλους της. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη, ιδίως το τελευταίο ημίωρο, όταν και έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Κορυφαία όλων αυτή του Φέρστερ, που μετά από σέντρα του Χατζηρίζου με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι (90'+2'). Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Βούκοβιτς (48') και Ιράλα (60') με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Χατζή.

Κ. ΡΑΧΑΒΕΛΙΑΣ

* ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις η Ηλιούπολη και ο Πιερικός που αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 μετά από αμφίρροπο αγώνα. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με κεφαλιά του Ντεμπελέ, μετά από πλάγιο του Παντελιάδη και πρώτη κεφαλιά του Θάνου προς τον σκόρερ (9'). Η Ηλιούπολη ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Παπαδημητρίου από τον Μακρή και αξιοποίησε ο Νικολόπουλος παρά την κακή εκτέλεση (24'). Ο Πιερικός είχε δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Παντελιάδη ενώ στη συνέχεια το σουτ του Ντεμπελέ το απέκρουσε ο Θέμελης (37'), ενώ έμεινε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Σαρμιέντο με δεύτερη κίτρινη (67'). Παρά την αριθμητική της υπεροχή η Ηλιούπολη απείλησε μόνο στις καθυστερήσεις με τους Κρητικό (90'+4') και Παραρά (90'+5').

* ΡΟΔΟΣ: Με αντεπίθεση διαρκείας ο Διαγόρας ανέτρεψε το εις βάρος του αποτέλεσμα και μετέτρεψε το 0-2 σε 2-2 με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας. Στα τελευταία μάλιστα λεπτά του αγώνα θα μπορούσε να πετύχει και την ολική ανατροπή, αν οι Σολάκης (83'), Ταραχούλσκι (88') και Κωνσταντινίδης (90') δεν έχαναν σπουδαίες ευκαιρίες. Η Δόξα Δράμας κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε στο σκορ. Ο Χλωρός με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκονζάλες (3') και Ο Μαρκόφσκι με σουτ μέσα από την περιοχή (43') έδωσαν σαφές προβάδισμα νίκης στους «μαυραετούς». Για τον Διαγόρα πρώτα μείωσε ο Ρούσεφ με απευθείας φάουλ (62'), ενώ ισοφάρισε με κεφαλιά ο Ουέλινγκτον (76').