ΛΕΝΑ ΔΑΝΙΗΛΙΔΟΥ ΚΑΙ ΜΑΡΚΟΣ ΠΑΓΔΑΤΗΣ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΟ ΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ

Βρήκαν... Αμερικανάκια

Μεγάλη νίκη-πρόκριση στο 2ο γύρο του τουρνουά τένις Ουίμπλεντον για τη Λένα Δανιηλίδου (νο 121 στον κόσμο), που απέκλεισε την Αμερικανίδα Κοκό Βαντεβίγκε (νο 102) με 2-0 σετ (6-4, 6-4) σε 1 ώρα και εννέα λεπτά.

Ο Μάρκος Παγδατής έκανε τα εύκολα - δύσκολα μέχρι να πάρει το εισιτήριο για τον β' γύρο. Ο Μάρκος Παγδατής έκανε τα εύκολα - δύσκολα μέχρι να πάρει το εισιτήριο για τον β' γύρο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα παίξει με τη νικήτρια του αγώνα Ιβάνοβιτς (Σερβία) - Οουντίν (ΗΠΑ).

Ο Μάρκος

Παρά λίγο αθλητική «αυτοκτονία» για τον Μάρκο Παγδατή, που είδε κι έπαθε μέχρι ν' αποκλείσει τον Αμερικανό Τζέιμς Μπλέικ και να προκριθεί στο 2ο γύρο του Ουίμπλεντον. Εκεί όπου θα παίξει με τον Ιταλό Αντρέας Σέπι, που απέκλεισε 3-0 σετ τον Ισπανό Μοντάνες.

Ο τενίστας από τη Λεμεσό, πλέον νο 32 στον κόσμο, έδωσε αρχικά την αίσθηση ότι θα πήγαινε για μία άνετη νίκη, καθώς προηγήθηκε 2-0 σετ (6-4, 6-2 σε 54 λεπτά), μετά όμως λίγο έλειψε να βγάλει τα μάτια του μόνος του, γιατί χαλάρωσε, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μπλέικ, παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ (7-6, 6-4) και ισοφαρίζοντας 2-2. Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο 5ο και τελευταίο σετ, όπου ο Κύπριος επικράτησε 6-4 ολοκληρώνοντας το ντέρμπι με νίκη 3-2 σε 2 ώρες και 45'.

Το ματς του Κύπριου πρωταθλητή δεν ήταν όμως το μοναδικό «μπιγκ-ματς» της 2ης ημέρας του φημισμένου τουρνουά, 3ου του Γκραντ Σλαμ. Ξεχώρισαν ο «μαραθώνιος» ανάμεσα στον Γάλλο Κλεμάν και τον Πολωνό Κούμποτ με νικητή τον δεύτερο 3-2 (6-4, 6-2, 3-6, 5-7, 6-4) σε 3 ώρες και 25'. Επίσης, του Γάλλου Μαναρινό με τον Ιρλανδό Νάιλαντ, τον οποίο κι απέκλεισε με 3-2 (4-6, 6-4, 7-6, 4-6, 6-4) σε 4 ώρες!

Αντίθετα, σχετικά εύκολα στο 2ο γύρο πέρασε ο νο 3 του κόσμου (και 6 φορές νικητής του Ουίμπλεντον, από τις οποίες τις 5 συνεχόμενες) Ρότζερ Φέντερερ, που νίκησε τον Κουκούσκιν από το Καζακστάν 7-6, 6-4, 6-2.