Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ, ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΝ, 1-1 ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΡΑΝΤ

Ιδρωσε, αλλά πέρασε

Ο Χουάν Μαρτίν έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στην πρόκριση του Ολυμπιακού Βόλου στον γ' προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Μια πρόκριση που σφραγίστηκε με μπόλικο σασπένς μετά το 1-1, στον χθεσινοβραδινό επαναληπτικό του Πανθεσσαλικού.

Επόμενη αντίπαλός του, τελευταία πριν από τα πλέι οφ της διοργάνωσης, η Ντιφερντάνζ από το Λουξεμβούργο. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στις 28 του μήνα στο Λουξεμβούργο και η ρεβάνς στις 4 Αυγούστου στον Βόλο.

Ο Αργεντίνος φορ του Ολυμπιακού, μετά το γκολ της νίκης που είχε πετύχει στο Βελιγράδι (0-1), ήταν αυτός που εκτέλεσε εύστοχα στο 78' το πέναλτι που κέρδισε ο Σκέμπρι και λύτρωσε τους «ερυθρόλευκους» από την ανησυχία που τους είχε προκαλέσει το γκολ-ψυχρολουσία του Κόγιτς (47').

Στην ουσία ο Μαρτίν ήταν ο μόνος που κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ραντ, Ντανίλοβιτς, ο οποίος είχε κατεβάσει τα ρολά και στέρησε όχι ένα αλλά περισσότερα γκολ από την ομάδα του Χάβι Γκραθία, που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού. Ειδικά για ένα δεκάλεπτο ο αίλουρος γκολκίπερ είπε «όχι» σε τρεις κλασικές ευκαιρίες των γηπεδούχων, σταματώντας τα σουτ των Μαρέσκα (28'), Μόνχε (32') και Μαρτίν (32').Το ίδιο και στην πρώτη αντεπίθεση του δεύτερου ημιχρόνου, κλείνοντας το δρόμο του Μόνχε.

Η αμέσως επόμενη φάση ήταν η επιβεβαίωση του αμείλικτου νόμου του ποδοσφαίρου. Σε μία από τις ελάχιστες αντεπιθέσεις της, η Ραντ, με σουτ του Κόγιτς, «πάγωσε» την κερκίδα, βάζοντας νέα δεδομένα στο παιχνίδι.

Το θετικό ήταν ότι οι Βολιώτες είχαν και το χρόνο να ανασυνταχθούν και την ψυχραιμία να αντιδράσουν, αφ' ενός προστατεύοντας τα νώτα τους (ένα δεύτερο γκολ θα ήταν μοιραίο) και αφ' ετέρου αποφεύγοντας την ψυχοφθόρο διαδικασία της παράτασης.

Στο 85' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σανκαρέ (πρώτη στο 29').

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιακούποβιτς, Ρόκας, Σανκαρέ, Αλβάρες, Σέλεζι, Μόνχε (90+ Νταλμπιόν), Τομάς, Μητρόπουλος, Μπρέσκα (72' Σκέμπρι), Ακόστα (85' Ντολεζάι), Μαρτίν.

ΡΑΝΤ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ: Ντανίλοβιτς, Κόσοριτς (63' Ραντένοβιτς), Πρσο, Πάγιοβιτς, Μιλιβόγεβιτς, Ρασπόποβιτς, Αντριτς (77' Στοΐλοβιτς), Μίτροβιτς, Κόγιτς, Στανόγιεβιτς, Λέκοβιτς.