ΔΙΠΡΟΣΩΠΟΣ Ο ΠΑΟ, ΛΥΓΙΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ 80-72

Τζέκιλ και Χάιντ

Για ένα ημίχρονο δεν... βλεπόταν, για ένα ημίχρονο ήταν... χάρμα ιδέσθαι. Ο Παναθηναϊκός χθες βράδυ δεν νίκησε τη Λιέτουβος Ρίτας αλλά τον κακό του εαυτό, για την ακρίβεια τον χειρότερο κακό του εαυτό που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε να χάνει με 38-25.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Γκιστ με 24 πόντους Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Γκιστ με 24 πόντους Ενα επτάλεπτο εκπληκτικής άμυνας όμως με τον Τζέιμς Γκιστ να παίζει και για τον «Διόσκουρό» του στο πράσινο καλάθι Στεφάν Λάσμε, που ήταν απών, αρκούσε για τους «πράσινους» προκειμένου να αποκαταστήσουν την τάξη και να πάρουν τη νίκη με 80-72.

Αν κάτι πρέπει να κρατήσει ο Παναθηναϊκός από τον αγώνα του με την, κάτω του μετρίου ως ομάδα, Λιέτουβος, είναι η τραγική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Προκειμένου να μην την επαναλάβει, αν θέλει να συνεχίσει έτσι όπως έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ομάδα δίχως νεύρο στην άμυνα, δίχως ουσία στην επίθεση, προβλέψιμος, νωχελικός, με μία λέξη απαράδεκτος. Εκανε τη Λιέτουβος να μοιάζει με... υπερομάδα δίνοντας πολλά ελεύθερα σουτ στους Τέπιτς, Γκετσεβίτσιους και Σεϊμπούτις. Η απουσία του Λάσμε στη ρακέτα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, η αστοχία ήταν... εκνευριστική (8/33 σουτ) και ο κόσμος στις εξέδρες (περίπου 8.000) απλώς έκανε... υπομονή. Και καλά έκανε γιατί το 15λεπτο της ανάπαυλας του ημιχρόνου είχε ευεργετικές συνέπειες. Από τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός παρουσίασε το πρόσωπο που θέλουν να βλέπουν οι οπαδοί του. Μαχητικότητα για κάθε μπάλα, ασφυκτική πίεση στην άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και αποφασιστικότητα στην επίθεση. Δεν ήθελε και πολύ για να... σκορπίσει η Λιέτουβος, που από το +10 (36-46) δέχθηκε ένα σερί 14-0 έχοντας στο διάστημα αυτό 0/3 και 5 λάθη. Ο Τζέιμς Γκιστ έμοιαζε να παίζει... μόνος στην επίθεση πετυχαίνοντας τους 14 από τους 20 πόντους του Παναθηναϊκού στην 3η περίοδο, που έκλεισε με τους «πράσινους» στο +4 (50-46). Η Λιέτουβος πάντως δεν τα... παράτησε. Το πάλεψε μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος (61-60), αλλά δεν είχε δυνάμεις παρά τους... χαρταετούς που πέταγε στο φινάλε. Ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη, όπως και έκανε. Ξέφυγε με 10 και πήρε αυτό που ήθελε και έπρεπε...

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος, Κάρι 6, Μπατίστ 4, Φώτσης 9 (2), Ούκιτς 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 24 (2), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 16.

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ: Τέπιτς 6 (2), Μπαμπράουσκας, Παλάσιος 6, Σεϊμπούτις 15 (1), Γλυνιαδάκης 2, Γκετσεβίτσιους 17 (5), Ορελικ, Κουκ 3 (1), Σονγκάιλα 4, Γέλοβατς 19 (2).

* Τα υπόλοιπα χθεσινά αποτελέσματα: Α' Ομιλος: Παρτιζάν-Μπαρτσελόνα 64-82, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ναντέρ 72-60. Γ' Ομιλος: Μπάγερν-Ζιέλονα Γκόρα 71-78, Γαλατασαράι-Σιένα 54-52. Δ' Ομιλος: Μακάμπι-Λαμποράλ Κούτσα 65-70.