Η ΑΕΚ ΚΡΑΤΑΓΕ -ΜΕ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ- ΤΟ 0-1 ΩΣ ΤΟ 50'. ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΣΑΧΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ. ΗΤΤΑ 2-1

Ολα πήγαν στραβά κι ανάποδα

Στη φάση... νευρικής κρίσης που διέρχεται η ΑΕΚ, δεν θα μπορούσε ούτε ο σοβαρός και αγέρωχος Μπάγεβιτς να μείνει απ' έξω.

Το 2-1 για την Μπάτε Μπορίσοφ, όταν η ΑΕΚ πάλευε να κρατήσει, με... αλχημείες Το 2-1 για την Μπάτε Μπορίσοφ, όταν η ΑΕΚ πάλευε να κρατήσει, με... αλχημείες Η σκηνή χαρακτηριστική χθες βράδυ στο Μινσκ. Ενενηκοστό λεπτό, η ΑΕΚ χάνει με 2-1 από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, ο Αρτσε γίνεται ο δεύτερος παίκτης που αποβάλλεται (μετά τον Μαϊστόροβιτς) και ο Μπάγεβιτς χειροκροτά ειρωνικά την απόφαση του Ούγγρου διαιτητή Σάμπο να κρατήσει δύο λεπτά πρόσθετου χρόνου.

Ο διαιτητής τον αποβάλλει, ο Μπάγεβιτς πλησιάζει τον τέταρτο διαιτητή με ειρωνικά χαμόγελα, του δίνει τρεις φορές το χέρι του και στο τέλος τον αποχαιρετά με... μούντζα!

Στην αίθουσα Τύπου ο Ντούσκο χαρακτήρισε «εριστικό» τον διαιτητή. «Θέλω να ευχαριστήσω πολύ τους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν. Είκοσι χρόνια είμαι προπονητής και όχι μόνο δεν έχω αποβληθεί ποτέ, αλλά ούτε έχω διαμαρτυρηθεί. Εδωσε δύο λεπτά καθυστερήσεων στο παιχνίδι όταν μόνο ο Χουανφράν ήταν τρία λεπτά κάτω χτυπημένος και έγιναν έξι αλλαγές στο ματς. Χαιρέτισα αυτή την απόφασή του και με απέβαλε. Αν και δεν μου αρέσει να μιλάω για τη διαιτησία, με πείραξε ο προκλητικός τρόπος που αντιμετώπισε τους παίκτες μου. Ηταν εριστικός».

Λευκορώσος δημοσιογράφος ρώτησε στη συνέχεια τον Μπάγεβιτς αν η ΜΠΑΤΕ θα πρέπει να περιμένει... πόλεμο στο ματς του ΟΑΚΑ (στις 5 Νοεμβρίου). Ο Ντούσκο τού απάντησε αστειευόμενος περισσότερο: «Εμείς δεν έχουμε όρεξη να κάνουμε πόλεμο. Για μας είναι παιχνίδι. Αν φέρετε και τον... Ούγγρο διαιτητή βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει στην Αθήνα!».

Ο Μπάγεβιτς φεύγει εκνευρισμένος, έχοντας και κόκκινη κάρτα Ο Μπάγεβιτς φεύγει εκνευρισμένος, έχοντας και κόκκινη κάρτα Η αλήθεια είναι ότι της πήγαν όλα στραβά και ανάποδα της ΑΕΚ στο Μινσκ. Προηγήθηκε, ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό και μέσα σε πέντε λεπτά στις αρχές του δευτέρου μέρους δέχτηκε την ισοφάριση, έχασε με αποβολή τον Μαϊστόροβιτς, έκανε και αναγκαστική αλλαγή (τραυματισμός Χουανφράν).

«Εγιναν λάθη από τους παίκτες μου, αλλά πάλεψαν. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά. Είχαμε τρεις καλές φάσεις στις οποίες θα μπορούσαμε να βάλουμε δεύτερο γκολ μετά τα 0-1. Η ΜΠΑΤΕ είχε μόνο ένα σουτ. Το παιχνίδι γύρισε μετά την αποβολή του Μαϊστόροβιτς. Ήταν λάθος το μαρκάρισμά του, αλλά ήταν και αυστηρή η αποβολή. Ημουν μπροστά και το είδα», συμπλήρωσε ο Μπάγεβιτς που δεν θεωρεί πως υπάρχει «ζήτημα αγωνιστικής» απειθαρχίας με τις συχνές αποβολές (Αραούχο, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Αρτσε).

Κόντρα στις δοκιμές που έκανε στις δύο τελευταίες προπονήσεις (δίχως Μπλάνκο, Σκόκο, Καφέ), ο προπονητής της ΑΕΚ παρέταξε την ομάδα με όλα της τα όπλα και άφησε στην άκρη το rotation (εν όψει Αρη). Ορθότατα έπραξε, καθώς η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο από ένα σημείο και μετά έφερε το ματς στα μέτρα της, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και ουσιαστικά στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή των Λευκορώσων άνοιξε το σκορ. Ο Νέμεθ πήγε να αποφύγει με έξοχη κίνηση τον Σοσνόσφκι, ο αμυντικός της ΜΠΑΤΕ τον γκρέμισε και έστω από τα 11 μέτρα, επιτέλους ένα γκολ από τον Μπλάνκο!

Είναι το διάστημα που Ενσαλίβα (ύστερα από πάρα πολλούς μήνες ένα καλό παιχνίδι από τον Καναδό) και Καφές κυριαρχούν στο κέντρο και ο Σκόκο εξαιρετικός (σε βαρύ τερέν) στο ένας εναντίον ενός στο κράτημα της μπάλας αλλά και τις βοήθειες που έδινε πίσω.

«Γκρέμισμα»

Ολα γκρεμίζονται στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 51' το 1-1: ο Σάχα δεν αποκρούει σωστά μακρινό σουτ του σταρ και κορυφαίου Λευκορώσου Κρίβετς, αποκρούει το δεύτερο κοντινό, στο τρίτο ο Παβλόφ τον εκτελεί από κοντά τη στιγμή που ο Γιάχιτς απλώς παρακολούθησε. Τρία λεπτά μετά ανόητο φάουλ του Μαϊστόροβιτς στο κέντρο, δεύτερη κάρτα, αποβολή!

Στο καπάκι, αναγκαστική αλλαγή ο Χουανφράν που έπαιξε και κάνα πεντάλεπτο κουτσαίνοντς, ο Μπάγεβιτς δεν έχει πολλές εναλλακτικές και όλοι κάνουν το σταυρό τους να αποφύγει η (ταμπουρωμένη πίσω) ομάδα με άμυνα που δεν θα ξαναβρεθεί ποτέ μαζί: δεξί μπακ Μάκος, αριστερό Καράμπελας, στόπερ Γιάχιτς-Αρτσε. Με τη δεύτερη αναγκαστική αλλαγή (Νέμεθ) η ΑΕΚ έχασε κάθε ελπίδα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο έστω και με 10 παίκτες. Ηρθε το χειρότερο στο 85', η κεφαλιά από... 10 μέτρα του κοντούλη (1,74 μ. ύψος) Νιγηριανού Αλουμόνα, ο Σάχα και πάλι θεατής, 2-1.

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Βερέμκο, Λιχτάροβιτς (66' Γκοαριάν), Σοσνόφσκι, Σίτοφ, Γιούρεβιτς, Βολόντκο, Κρίβετς, Νεχάιτσικ, Παβλόφ (55' Σκάβις),Μπορντάσοφ (85' Αλουμόνα), Ροντιόνοφ.

ΑΕΚ: Σάχα, Γιάχιτς, Χουανφράν (62' Καράμπελας), Μαϊστόροβιτς, Αρτσε, Καφές, Ενσαλίβα, Μαντούκα, Σκόκο, Νέμεθ (83' Λεονάρντο), Μπλάνκο (59'Μάκος). *