Εμεινε με το παράπονο...

Ο Ολυμπιακός πάλεψε με νύχια και δόντια, είχε ευκαιρίες, του «έκλεψαν» γκολ στο φινάλε και η ανώτερη Μπορντό πήρε μεγάλη νίκη (0-1) στο Φάληρο

Οσο χρειάστηκε έπαιξε η Μπορντό απέναντι στον Ολυμπιακό χθες το βράδυ στο Φάληρο. Κι αυτό ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη (1-0) και μαζί το προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League.

Λούα Λούα προσπαθεί να αποφύγει τον Ουέντελ Λούα Λούα προσπαθεί να αποφύγει τον Ουέντελ Ο Ολυμπιακός, που είναι γεγονός ότι έπαιξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα για να μη χάσει και όχι για να πάρει αποτέλεσμα, ξύπνησε πολύ αργά. Οταν αποφάσισε να παίξει, είχε τελειώσει το ματς. Και βέβαια ηττήθηκε για άλλη μία φορά μέσα στο γήπεδό του από γαλλική ομάδα όπως είχε συμβεί στο παρελθόν με Λιόν και Σεντ Ετιέν. Ομως δικαιούται να έχει παράπονα στο φινάλε από ένα γκολ που κακώς του ακυρώθηκε...

Οι «Γιρονδίνοι» χτύπησαν τον Ολυμπιακό στο χειρότερο σημείο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λούα-Λούα έκανε ένα... χαζό φάουλ κοντά στο πλάι της περιοχής πάνω στον Τρεμουλινάς και έδωσε την ευκαιρία στον Γκουρκίφ να φέρει για μία και μόνη φορά στο πρώτο μέρος την μπάλα προς την εστία του Νικοπολίδη. Τα μαρκαρίσματα χάθηκαν, ο Σιανί βρήκε δρόμο μεταξύ Τοροσίδη και Αβραάμ Παπαδόπουλου και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Πάντως, οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει στο 82' όταν ο Λούα-Λούα σε μοναδικό τετ α τετ (ο Ντάρμπισιρ του σέρβιρε την μπάλα αποδιοργανώνοντας τους Γάλλους) με τον Καρασό πλάσαρε, αλλά ο τελευταίος με υπερένταση έδιωξε την μπάλα.

Ή ακόμη και στο 88' όταν τη γυριστή κεφαλιά του Κονγκολέζου έδιωξε σε κόρνερ ο Καρασό και μετά την εκτέλεσή του είδε τον Τρεμουλινάς να διώχνει πάνω από τη γραμμή κεφαλιά του Τοροσίδη. Αλλά και στο ύστατο λεπτό των καθυστερήσεων όταν κεφαλιά εξ επαφής του Λούα-Λούα απέκρουσε με ενστικτώδη κίνηση ο Καρασό και στη συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί. Στη συνέχεια η μπάλα ξαναμπήκε στην περιοχή, ο Ντάρμπισιρ τη διεκδίκησε από τον Σιανί και τον Καρασό, αυτή έφτασε στον Μαρέσκα που την έστειλε στα δίχτυα, αλλά ο Αγγλος ρέφερι Χάουαρντ Γουέμπ το ακύρωσε καταλογίζοντας φάουλ στον Αγγλο. Απόφαση τραβηγμένη από τα μαλλιά που δεν έχει ο Αγγλος...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης - Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ραούλ Μπράβο, Λεντέσμα (64' Ζαϊρί), Στολτίδης, Μαρέσκα, Ντάτολο, Λούα-Λούα, Μήτρογλου (77' Ντάρμπισιρ).

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό - Σιανί, Σαλμέ, Πλανούς, Τρεμουλινάς, Φερνάντο, Σανέ, Πλασίλ (82' Γκουφράν), Ουέντελ (82' Ζουσί), Γκουρκίφ, Σαμάκ. *