Τρομερός Νοβίτσκι

ΜΙΑ νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ είναι πλέον το Ντάλας. Ολοκληρώνοντας μια εντυπωσιακή ανατροπή, νίκησε τους Θάντερ μέσα στην Οκλαχόμα, στην παράταση 112-105 (κ.α. 101-101) κι έκανε το 3-1 στους τελικούς της Δύσης.

Οι Μάβερικς βρέθηκαν να χάνουν 99-84 , πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, αλλά έτρεξαν ένα επιμέρους 17-2, ισοφάρισαν. Στο έξτρα πεντάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν την κατάρρευση των γηπεδούχων και πήραν αυτό που ήθελαν. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι έκανε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι, τελειώνοντας με 40 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή του πολύπειρου Τζέισον Κιντ (17 π.- 7 ασ.- 4 κλεψ.), ο οποίος πέτυχε καθοριστικό τρίποντο (108-105) στην παράταση. Από τους Θάντερ, που πλήρωσαν την απειρία τους, καλύτερος ήταν ο Ντουράντ (29 πόντοι, 15 ριμπάουντ).

Στο μεταξύ, ο Γάλλος σέντερ των Μπουλς, Γιοακίμ Νοά, τιμωρήθηκε με πρόστιμο 50.000 δολαρίων από την πειθαρχική επιτροπή του ΝΒΑ, που εξέτασε το βίντεο του τρίτου αγώνα με το Μαϊάμι και διαπίστωσε ότι έκανε φραστική επίθεση με σεξιστικά υπονοούμενα σε οπαδό των γηπεδούχων.