ΜΑΡΟΥΣΙ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 75-70

Επιστράτευσε «καμικάζι» στην τρίτη περίοδο

Το Μαρούσι είναι ομάδα που δεν έχει μάθει να την υποτάσσουν με τα μούσκουλα. Ο Πανελλήνιος είχε ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο, με τον Ιαν Βουγιούκα να κυριαρχεί με απόλυτο τρόπο στην επίθεση και με τη σύνθετη άμυνα του Ηλία Ζούρου να «αιχμαλωτίζει» τους γηπεδούχους, ωστόσο αυτό ήταν «πολύ» για να συνεχιστεί μέχρι τέλους (75-70).

Τρίποντο-«μαχαιριά» στο τέλος από τον Κις Τρίποντο-«μαχαιριά» στο τέλος από τον Κις Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επιστράτευσε τους δικούς του «καμικάζι» στην τρίτη περίοδο και μέσα σε λίγα λεπτά το κλειστό του Αγίου Θωμά πήρε φωτιά. Εκείνος που έδωσε το σύνθημα ήταν ο, «αόρατος» στο πρώτο 20λεπτο, Τζαμόν Λούκας, για να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό ο Μπατής και ο Αριγκμπάμπου με τη δαιμονισμένη τους άμυνα και ο Στέφεν Νάτζφεϊ με τα φαρμακερά του τρίποντα. Απ' τη στιγμή που το Μαρούσι απέκτησε σφυγμό και το +9 του Πανελληνίου εξανεμίσθηκε τόσο εύκολα (29-38 στο 21'), το ψυχολογικό πλεονέκτημα που απέκτησε (το οποίο μετράει διπλά σε ένα τόσο «ανδρικό» ματς) ήταν και το καθοριστικό στοιχείο για την έκβαση του πρώτου μικρού τελικού. Αυτό αποτυπώθηκε ανάγλυφα με τα δύο τρίποντα «μαχαιριές» που εξαπέλυσαν ο Πελεκάνος (στο 39') και ο Κις (στο 39.40'), την ώρα που ο Σμιθ «έπαιζε» με δικά του μεγάλα καλάθια το τελευταίο χαρτί της ομάδας του.

«Ξεκινήσαμε υποτονικά και αυτό ήταν αναμενόμενο γιατί η κατάσταση στην ομάδα μας δεν είναι φυσιολογική, λόγω των γνωστών προβλημάτων», επισήμανε ο Γ. Μπαρτζώκας, προσθέτοντας: «Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε άλλο πρόσωπο και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες για το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ».

«Το Μαρούσι κέρδισε δίκαια γιατί έβαλε τα καθοριστικά τρίποντα. Τώρα η πίεση είναι πάνω μας και η νίκη το Σάββατο στην Κυψέλη είναι μονόδρομος», παραδέχτηκε από την άλλη πλευρά ο Ηλίας Ζούρος.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Κις 17 (3), Λούκας 13 (1), Πελεκάνος 8 (2), Μπατής 7 (1), Χόμαν, Νάντζφεϊ 14 (4), Μαυροειδής 4, Καλάθης, Αριγκμπάμπου 3, Καϊμακόγλου 9 (1).

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 4, Παπαμακάριος 11 (2), Χαραλαμπίδης 2, Καλαϊτζής, Οουενς 4, Σμιθ 14 (3), Πέτρουλας 3 (1), Κολώκας, Μπλάκνεϊ 11 (2), Κομποδιέτας, Ντέιβις, Βουγιούκας 21.