Ο ΤΑΧΤΣΙΔΗΣ ΣΚΟΡΑΡΕ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΜΑ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ Ο ΤΟΡΟΣΙΔΗΣ -ΓΚΟΛ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ

Στοης δύο... χώρεσε και τρίτος

«Κοίταξε πώς βάζουν τα γκολ...» Ενας Ελληνας δεν φτάνει. Χρειάζονται δύο για να γίνει η δουλειά. «Τρεις», φώναξε στους Ρωμαίους φίλους του, από τη Βρέμη, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Αν είχε και αυτός κάποιο πατριωτάκι δίπλα του, μπορεί να γλίτωνε την ήττα από το Αμβούργο η Βέρντερ...

Μόλις μπήκε στο τερέν ο Τοροσίδης, ο Ταχτσίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα Μόλις μπήκε στο τερέν ο Τοροσίδης, ο Ταχτσίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα Η Ρόμα, πάντως, άρπαξε βαθμό στην Μπολόνια όταν ο Παναγιώτης συνάντησε τον Βασίλη. Ηταν το 73ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Ρενάτο Νταλ' Αρα», όταν ο Ζντένεκ Ζέμαν κάλεσε τον Τοροσίδη για το ντεμπούτο του. Ο «Τόρο» μπήκε τη στιγμή που οι νέοι συμπαίκτες του εκτελούσαν φάουλ.

«Κοίτα τώρα πώς βάζουμε τα γκολ εδώ στην Ιταλία», του φώναξε από μακριά ο Παναγιώτης Ταχτσίδης. Και πριν καλά καλά τελειώσει το «μπενβενούτο» του, το σκορ ήταν 3-3. Από δική του κεφαλιά. Ο Τοροσίδης έτρεξε από τους πρώτους για να τον συγχαρεί και ο Παναγιώτης Κονέ, βασικός και χθες στην Μπολόνια, έσκυψε το κεφάλι απογοητευμένος.

Η Ρόμα αγνοεί τη νίκη μέσα στο 2013, τουλάχιστον όμως έβαλε ένα ποντάκι στο σακούλι. Οταν ο ένας Ελληνας αντάμωσε με τον δεύτερο...

Δεν αρκούσε το γκολ του «Sokratis» για τη Βέρντερ Δεν αρκούσε το γκολ του «Sokratis» για τη Βέρντερ Ο Παπασταθόπουλος σκόραρε με χλιαρό πλασεδάκι μέσα από την περιοχή, όταν το σκορ ήταν 3-1 σε βάρος της Βέρντερ. Η ομάδα του είχε 35 λεπτά για να ψάξει την ισοφάριση, αλλά έκανε μια τρύπα στο νερό. Οι χαμένες ευκαιρίες έφεραν εκνευρισμό και τα νεύρα κόκκινες κάρτες, στο τελευταίο δεκάλεπτο (Φριτς, Αρναούτοβιτς). Το Αμβούργο κέρδισε και η Βέρντερ παραμένει χαμηλά. Εχει να νικήσει οποιονδήποτε από τις 2 Δεκεμβρίου.

Οι Γιώργηδες της Αλβιώνος ήπιαν πικρό ποτήρι μες στο Σαββατοκύριακο. Ο Καραγκούνης επιστρατεύτηκε στο β' ημίχρονο στη συντριβή της Φούλαμ στο «Ολντ Τράφορντ» (4-1), ενώ ο Σαμαράς έπαιξε ώς το 74ο λεπτό στον χαμένο ημιτελικό της Σέλτικ με τη Σεντ Μίρεν για το Λιγκ Καπ (2-3), στο «Χάμπντεν Παρκ».

Γκρίνιες

Πίσω στην Ιταλία, περισσότερο κι από το ριφιφί της Νάπολι στην Πάρμα (με τα γκολ των Χάμσικ, Καβάνι στο τελευταίο τέταρτο) και από το «καρέ» του Ικάρντι στο 6-0 της Σαμπντόρια επί της Πεσκάρα, συζητήθηκε η διαιτησία του αγώνα Γιουβέντους-Τζένοα (1-1). Ούνα φάτσα, ούνα ράτσα, θα πείτε. «Αυτό δεν είναι κάλτσιο», διαμαρτυρήθηκε ο Αντόνιο Κόντε.

Η διαφορά με τη Νάπολι μειώθηκε στους 3 βαθμούς, οι «παρτενοπέι» ελπίζουν, αλλά η Λάτσιο τα θαλάσσωσε, τα «γαϊδουράκια» της Κιέβο έκαναν τη ζημιά, με διπλό μέσα στο «Ολύμπικο».