Ο ΟΦΗ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ

«Δάγκωσε» και ελπίζει

Ο ΟΦΗ επικράτησε το Σάββατο στο Ηράκλειο με σκορ 1-0 του Παναιτωλικού στο ντέρμπι κορυφής και μείωσε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την ομάδα του Αγρινίου.

Ετσι, έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε, τα όνειρα για απ' ευθείας άνοδο δεν είναι απαγορευτικά για την ομάδα του Ν. Αναστόπουλου. Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος της Football League ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίζεται σήμερα στην έδρα του με τον Διαγόρα (19.00 CONN-Χ) και το ενδιαφέρον κορυφώνεται. Σημαντική ήταν η εντός έδρας νίκη που πέτυχε ο Λεβαδειακός με 1-0 σε βάρος του Αγροτικού Αστέρα, που τον διατήρησε στην τέταρτη θέση. Η Δόξα Δράμας, που έδειξε σημάδια ανάκαμψης την προηγούμενη αγωνιστική, συνέχισε με το εντυπωσιακό 4-0 σε βάρος του Εθνικού στο γήπεδό της και πλησίασε την τετράδα για τα πλέι οφ. Τα Τρίκαλα γνώρισαν την ήττα στην Κατερίνη με 2-0 από τον διψασμένο για βαθμούς Πιερικό, ενώ στους άλλους αγώνες είχαμε: Εθνικός Αστέρας-Πανθρακικός 1-1, Θρασύβουλος-Ηλιούπολη 1-1 και Αναγέννηση Καρδίτσας-Καλλιθέα 1-0. Σήμερα γίνεται και ο αγώνας Βέροια-Ιωνικός (18.00 ΕΤ3).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Δικαίωμα στην ελπίδα για την απ' ευθείας άνοδο στη Σούπερ Λίγκα απέκτησε ο ΟΦΗ με τη νίκη του επί του Παναιτωλικού με 1-0. Το ματς παρακολούθησαν πάνω από 7.000 φίλαθλοι και κρίθηκε στο 45', όταν έπειτα από κόρνερ του Αγρίτη, ο Μπουλούτ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζενάμο. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, στο δεύτερο ισορρόπησε ο Παναιτωλικός που είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση στο 49' με τον Μπαϊκαρά και στο 61' με τον Καούνο. Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 έχασε ο Αγρίτης στις καθυστερήσεις. «Οσες πιθανότητες για την απ' ευθείας άνοδο έχουμε, θα τις διεκδικήσουμε μέχρι το τέλος», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Αναστόπουλος. «Η ήττα δεν μας βγάζει από το πρόγραμμά μας, ούτε χαλά την ψυχολογία μας», απάντησε ο τεχνικός της Κέρκυρας Μπάμπης Τεννές.

Μ. ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗΣ

ΛΙΒΑΔΕΙΑ: Με κορυφαίο του αγώνα τον τερματοφύλακα Δημήτρη Κυριακίδη ο Λεβαδειακός κατάφερε τελικά σε ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι, με λιγοστές όμως ευκαιρίες, να νικήσει στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς με 1-0 τον Αγροτικό Αστέρα. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε κεφαλιά του Ναλμπάντη (47'), ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα είχε ακόμα δύο σωτήριες αποκρούσεις, μία σε δυνατό σουτ του Κωνσταντινίδη και μία σε φάουλ που εκτέλεσε ο Σαπάνης.

Ο Λεβαδειακός απείλησε στο 64' με δυνατό σουτ του Ναπολεόνι που έδιωξε ο Γλύκος, παρ' ότι έδειξε να αιφνιδιάζεται. Στο 87' με απ' ευθείας χτύπημα κόρνερ ο Μπεγκόνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αγροτικού Αστέρα διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Γ. ΜΠΑΡΔΩΣΑΣ

ΚΑΤΕΡΙΝΗ: Φρένο στην ξέφρενη πορεία των Τρικάλων έβαλε ο Πιερικός, που νίκησε με 2-0 τον αντίπαλό του στην Κατερίνη. Ο αγώνας είχε δύο όψεις. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τη φιλοξενούμενη ομάδα όμως να χάνει τις ευκαιρίες. Ο Τελκίνσκι είχε σουτ μόλις άουτ (2'), ενώ ο Μίνγκας, έπειτα από πάσα του Κόρμπου, πλάσαρε προλαβαίνοντας τον τερματοφύλακα Γουμάγια στην έξοδο ελάχιστα άουτ (45'). Στο δεύτερο ο Πιερικός κυριάρχησε. Ο Γκουγκουλιάς είδε τον Πουρή να αποκρούει δύσκολα την κεφαλιά (62'), όμως λίγο αργότερα ο Χατζής, ύστερα από πάσα του Πέντα, άνοιξε το σκορ με γυριστό σουτ (72'). Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Πουλάκος, με προσπάθεια διαρκείας και σουτ, έπειτα από νέα πάσα του Πέντα (85').

Γ. ΚΟΡΩΝΙΔΗΣ

ΔΡΑΜΑ: Μία από τις πιο άνετες εντός έδρας νίκες της στο Πρωτάθλημα πέτυχε η Δόξα Δράμας με σκορ 4-0 σε βάρος του Εθνικού, που της δίνει το δικαίωμα να κυνηγήσει τις πιθανότητές που της αναλογούν, για να μπει στην τετράδα των πλέι οφ. Καθοριστικής σημασίας για την επικράτηση ήταν το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε με σουτ έξω από την περιοχή ο Σιάκκας, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45'). Ο Χατζηπαντελίδης έπειτα από πάσα του Μπαξεβανίδη πέτυχε το 2-0 (51') και όλα έγιναν πιο εύκολα στη συνέχεια. Θριαμβευτικές διαστάσεις έδωσαν στη νίκη ακόμη δύο γκολ που πέτυχαν με σουτ οι Χλωρός (77') και Μαρκόφσκι (90'+2').

Σ. ΠΟΣΤΑΝΤΖΟΓΛΟΥ

ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ: Σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση βρίσκεται ο Εθνικός Αστέρας, που έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τον Πανθρακικό στην Καισαριανή. Η απόδοση των γηπεδούχων ήταν μέτρια και παρ' ότι προηγήθηκαν με γκολ που πέτυχε ο Παπαζούδης με πλασέ έπειτα από κόρνερ του Φραντζεσκί (17'), δεν κατάφεραν να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Ο Πανθρακικός ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Σουλτανίδης από τον Τσιώλη και αξιοποίησε ο Ρομπέρ (69'), ενώ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κοταράς (80'). Ευκαιρία έχασαν και οι γηπεδούχοι με τον Τραορέ, την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε ο Κουτσόπουλος (72').

ΦΥΛΗ: Η Ηλιούπολη έβαλε στο σακούλι έναν ακόμη «βαθμό παραμονής», αφού αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με αντίπαλο τον Θρασύβουλο εκτός έδρας σε ανοιχτό αγώνα. Ο Ζαχαρόπουλος ύστερα από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα Μαράμα σε σουτ του Παληγεώργου άνοιξε το σκορ νωρίς (6') για τους γηπεδούχους. Το γκολ της Ηλιούπολης το πέτυχε με σουτ ο Στεφανίδης, έπειτα από πάσα του Θάνου (27'). Δοκάρι σε μακρινή σέντρα-σουτ είχε ο Μπέριος του Θρασύβουλου (69').

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου κρίθηκε ο αγώνας Αναγέννηση Καρδίτσας-Καλλιθέα 1-0, η εικόνα του οποίου είναι καθρέφτης της βαθμολογικής τους θέσης. Σκόρερ της σημαντικής νίκης των γηπεδούχων, που δίνει κάποιες ελπίδες παραμονής, ήταν ο Ντοριβάλ με πέναλτι. Η Καλλιθέα ήταν καλύτερη το πρώτο ημίωρο του αγώνα, όταν και έχασε ευκαιρίες με τους Πλατέλλα (2') και Αθανασιάδη (9'). Η Αναγέννηση, που είχε κι αυτή ευκαιρίες (Μπιτέλης 13', Ντοριβάλ 44'), έπαιξε έξυπνα και κράτησε δίκαια τη νίκη. *