Ηττα-αποκλεισμός

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ από την τελική φάση του EURO 2011 η Εθνική παίδων, καθώς στον 3ο αγώνα του 3ου προκριματικού ομίλου, που διεξήχθη στην Κομοτηνή, έχασε 1-0 από τη Δανία.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Πούλσεν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα αγωνιζόταν από το 36' με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καραγκούνη με δύο κίτρινες κάρτες.

«Συγχαρητήρια στα παιδιά για την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν. Ακόμα και όταν μείναμε με δέκα παίκτες δεν το έβαλαν κάτω. Είχαμε πολλές ευκαιρίες να σκοράρουμε, αλλά στο ποδόσφαιρο, εκτός από ικανότητα, πρέπει να έχεις και τύχη. Εμείς σήμερα σταθήκαμε άτυχοι σε όλα», δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θοδωρής Παχατουρίδης. Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ιρλανδία συνέτριψε με 4-1 τη Λετονία.

ΕΛΛΑΔΑ: Καπίνο, Καραγκούνης, Συμεωνίδης, Βοσνακίδης, Σιώπης, Μαυρίας, Ανδρεόπουλος, Γαννιτσάνης (51' Δεμρτζόγλου), Αναστασόπουλος (68' Διβανές), Δημητρίου, Μουζακίτης (41' Παπουτσογιαννόπουλος).

ΔΑΝΙΑ: Κορχ, Χολστ, Γιόχανσεν, Ντούρμισι, Ολσεν, Νόργκααρντ, Κρίστενσεν (55' Πούλσεν), Ζοχόρε, Φίσκερ, Ακουιστ (70' Γιένσεν), Αντερσεν (55' Αμανκβα).