Εκανε πάρτι στον πρώτο ημιτελικό ο ΠΑΟ

Ο ΠΡΩΤΟΣ ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, μεταξύ Παναθηναϊκού - Αρη στο ΟΑΚΑ, μπορεί να εξελίχθηκε με διαφορετικό σενάριο σε σχέση με το πρόσφατο παιχνίδι τους για το πρωτάθλημα, αλλά είχε το ίδιο φινάλε.

Οι «πράσινοι», με πρωταγωνιστές τους Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή, έφτασαν σε μια άνετη νίκη (87-58), η οποία ουσιαστικά τους εξασφαλίζει την πρόκριση στο μεγάλο τελικό της 6ης Μαρτίου για 7η σερί χρονιά. Με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας, μοιάζει αδύνατο να καλύψει ο Αρης διαφορά 29 πόντων στη ρεβάνς του Αλεξάνδρειου (9 Φεβρουαρίου).

Οι Θεσσαλονικείς άντεξαν 25 λεπτά (σκορ 43-39 στο 22'), αξιοποιώντας το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων και τη μεγάλη εμφάνιση του Τάκερ (20 πόντοι σε 21 λεπτά), που αρχικά δεν έδειξε επηρεασμένος από το κουραστικό ταξίδι της επιστροφής από τις ΗΠΑ.

Ο Ομπράντοβιτς έβαλε τις φωνές, ανέβασε την αδρεναλίνη των παικτών του οι οποίοι άρχισαν να παίζουν πιο αποτελεσματική άμυνα που τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση. Ο Διαμαντίδης οργάνωσε με μαεστρία (8 ασίστ), έβαλε στην εξίσωση τον Τσαρτσαρή (19 πόντοι) και έβαλαν το νερό στο αυλάκι. Η απουσία των Μάριτς, Μπατίστ και Νίκολας δεν φάνηκε και στο τέλος του τελευταίου επίσημου αγώνα του 2010 η ατμόσφαιρα έγινε γιορταστική.

Οι 3.500 οπαδοί αποθέωσαν τον «Ζοτς» ο οποίος με τη σειρά του έδειχνε τους παίκτες και φώναζε: «πρώτα η ομάδα». Ετσι όπως πήγαν τα πράγματα είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους μικρούς: τον Μπόγρη, τον Καραμολέγκο και τον Ζούμπο. Οσα χειροκροτήματα περίσσεψαν τα πήρε ο πρώην «πράσινος» και νυν αρχηγός του Αρη, Νίκος Χατζηβρέττας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καραμολέγκος, Τέπιτς 14 (1/2 τρ.), Μπόγρης 1, Περπέρογλου 6, Καϊμακόγλου 6 (1/1 τρ.), Φώτσης 4, Σάτο 11 (1/1 τρ.), Ζούμπος, Τσαρτσαρής 19 (9/10 β., 5/6 δίπ.), Διαμαντίδης 11 (1/6 τρ.), Βουγιούκας 10, Καλάθης 5 (1/3 τρ.).

ΑΡΗΣ: Μπράουν 1, Ντάνστον 8, Σλούκας 11 (2/7 τρ.), Ταπούτος 5 (1/1 τρ.), Τάκερ 21 (6/10 διπ., 2/2 τρ.), Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 3, Σκορδίλης 2, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ, Χρυσικόπουλος 2.

ΒΟΛΕΪ: Σε χθεσινά παιχνίδια για την 10η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των ανδρών ο Ηρακλής νίκησε 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός με το ίδιο σκορ την Κηφισιά στο Ζηρίνειο.