ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Δραματική πτώση

ΚΑΟΔ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 75-69

Εντάξει, έλειπαν ο Σπανούλης και ο Πέτγουεϊ. Αλλά από την άλλη είχε απέναντί του μία ομάδα αποτελούμενη από μόλις εννέα ενεργούς παίκτες, οι δύο εκ των οποίων ήταν ο 19χρονος Σλαφτσάκης και ο 18χρονος Σπυριδωνίδης. Και έχασε!

Με σκυμμένο κεφάλι αποχωρούν Λο, Λοτζέσκι, Κατσίβελης, Σλούκας Με σκυμμένο κεφάλι αποχωρούν Λο, Λοτζέσκι, Κατσίβελης, Σλούκας Οχι απλά ένα ματς, αλλά ίσως και οριστικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) και πλέον καλείται άρον άρον να μαζέψει τα κομμάτια του γιατί ο Ζοτς δεν αστειεύεται την ερχόμενη Παρασκευή στο ΣΕΦ... Ο Ολυμπιακός γνώρισε μόλις την πρώτη του ήττα ύστερα από 81 συνεχόμενες νίκες (39 εκτός, 42 εντός) επί ομάδων της λεγόμενης επαρχίας του ελληνικού μπάσκετ. Την πίκρα της χθεσινής ήττας από τον ΚΑΟΔ (75-69 για τους «πράσινους» του Νένο Μάρκοβιτς) την είχε νιώσει ξανά πριν από 8 χρόνια, στις 26 Νοεμβρίου 2005, όταν είχε χάσει 83-74 από τη Λάρισα, αλλά τότε βρισκόταν σε φάση ανασύνταξης. Τώρα όμως, με το θόρυβο από το 23-0 σερί (μέχρι την περασμένη Δευτέρα ) να μην έχει ακόμη κοπάσει, δείχνει σε έξι μόλις μέρες να χάνει δύο μαζεμένους στόχους. Το Κύπελλο και την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

«Ημασταν αδικαιολόγητα νευρικοί, είχαμε ψυχολογικό πρόβλημα, χάσαμε ριμπάουντ, δεν είχαμε τρεξίματα και όσο περνούσε η ώρα ο ΚΑΟΔ έπαιρνε αυτοπεποίθηση και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη», δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, που έμοιαζε να τα έχει χαμένα. «Μέσα σε μία εβδομάδα από εκεί που δεν είχαμε κάνει ούτε ήττα, χάσαμε δύο ματς μαζεμένα. Η πρώτη ήττα επηρέασε και έφερε τη δεύτερη», τόνισε ο τεχνικός των ερυθρόλευκων, που ζήτησε από τους παίκτες του να θυμηθούν το πρόσφατο παρελθόν για «να φτάσουμε την ομάδα ψηλά».

Ο Νένο Μάρκοβιτς πετούσε, φυσικά, στα ουράνια. Είδε την ομάδα του να τρίζει τα δόντια στον Ολυμπιακό για 29 λεπτά (58-53 οι ερυθρόλευκοι) και την κατάλληλη στιγμή να ρίχνει δηλητήριο με σερί 10-0 και να ρίχνει τον αντίπαλο στα σχοινιά, με τον φοβερό Τζεϊκόβαν Μπράουν και τον ασταμάτητο στη ρακέτα Μπάβτσιτς πρωταγωνιστές. «Το παιχνίδι πήγε όπως ακριβώς το θέλαμε. Ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός θα είχε κακή ψυχολογία από την ήττα κόντρα στον Παναθηναϊκό και με την εμφάνισή μας από το πρώτο ημίχρονο πιστέψαμε στη νίκη», είπε περιχαρής αναμένοντας πλέον τις εξελίξεις στο δικό του θέμα αφού ο Αρης τον πιέζει να αφήσει τη Δράμα, η διοίκηση του ΚΑΟΔ ζητάει 25.000 ευρώ που δεν τα έχουν οι κιτρινόμαυροι, αλλά δεν αποκλείεται και ο Βόσνιος τεχνικός, τελικά, να κάνει ηρωική έξοδο, σαν τον Αγγέλου, ύστερα από μία τόσο τεράστια νίκη.