Σοκ για τον Λεβαδειακό, αποκλεισμός με γκολ από τον γκολκίπερ

Αποκλεισμός-σοκ για τον Λεβαδειακό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά από τον... τερματοφύλακα του Αστέρα, Αλέξη Κασμερίδη!

Ο 27χρονος Σερραίος στην καταγωγή γκολκίπερ προωθήθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα και «κάρφωσε» την ομάδα της Λιβαδειάς στην οποία μάλιστα αγωνίστηκε πέρσι γράφοντας 5 συμμετοχές. Στο 28' ο Ορτέγκα και στο 47' ο Μάρτινς έδωσαν προβάδισμα πρόκρισης για τον Λεβαδειακό που στο πρώτο ματς είχε ηττηθεί με 2-1. Στο 83' ο Νόνης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1, αλλά στο 86' ο Μπούστο έγραψε το 3-1 και όλα έδειχναν πρόκριση των Βοιωτών. Μέχρι που στο 93ο λεπτό έφτιαξε τη δική του ξεχωριστή ιστορία ο Κασμερίδης...

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-1

Ο Απόλλων πήρε την πρόκριση μετά τη νίκη του με 2-1 και σε συνδυασμό με το 1-1 της πρώτης αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν ο Χρήστος Μίνγκας ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 50' και έφτιαξε το δεύτερο για τον Τσιλιγκίρη στο 69'.

Η ομάδα των Χανίων που στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλή έχοντας δοκάρι στο 11' με πλασέ του Κάταϊ και άλλες χαμένες ευκαιρίες με τους Μπεριάν, Πόποβιτς και Κάταϊ να μην μπορούν να σκοράρουν, μείωσε τελικά με τον Ράφελ στο 85'.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-0

Με αβαντάζ το 3-1 της Νέας Σμύρνης, ο Πανιώνιος απέσπασε με άνεση ισοπαλία (0-0) και απέκλεισε στη Θεσσαλονίκη τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Ο «Ιστορικός», με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση του, τελείωσε την αναμέτρηση με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 84' αποβλήθηκε ο Καλτσάς.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 2-1 (1-4 πέν.)

Θύμα έκπληξης έπεσε και ο Πανθρακικός, που αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι (1-4) από τη Νίκη Βόλου.

Στην κανονική διάρκεια η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε στο 16' με κεφαλιά του Τζάνη, στο 32' ο Ιγκόρ έγραψε το 2-0 και όλα φαίνονταν ιδανικά για την ομάδα του Ακη Μάντζιου.

Στο 80' όμως ο Ανιέτε μείωσε για τους φιλοξενουμένους ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα, οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι, όπου οι Βολιώτες είχαν «4 στα 4» (Ανιέτε, Μανουσάκης, Ριβέρα, Παπαδόπουλος), ενώ εύστοχος από τον Πανθρακικό ήταν μόνο ο Παπαγεωργίου. Ο Πόποβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ο Ιγκόρ σούταρε άουτ.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0

Ιστορία έγραψε και ο Αιγινιακός, ο οποίος μετά το 0-0 που πήρε στους Ζωσιμάδες πέταξε εκτός Κυπέλλου τον ΠΑΣ με το 1-0 στην Κατερίνη. Χρυσός σκόρερ ήταν στο 25' ο Σκοπιανός Τσβέταν Τσουρλίνοφ.