Με γκολ του Γιαχιά, 1-0 την Αίγυπτο στο μπαράζ του Σουδάν

Στο Μουντιάλ μετά από 24 χρόνια η Αλγερία

Την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγύρισε η Αλγερία, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Αιγύπτου, στον αγώνα μπαράζ που διεξήχθη στο Σουδάν. Οι Αλγερινοί, που έχουν να παίξουν σε Μουντιάλ από το 1986, εκδικήθηκαν έτσι με τον καλύτερο τρόπο τους “φαραώ” για την ήττα στο Κάιρο το Σάββατο, με το γκολ στο 95ο λεπτό, που έστειλε την πρόκριση σε επιπλέον αγώνα. Το γκολ της νίκης της Αλγερίας πέτυχε ο Αντάν Γιαχιά στο 40'.

Η Αίγυπτος ήταν σαφώς επιθετικότερη, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως, η Αλγερία αμύνθηκε σωστά, με διπλή ζώνη άμυνας. Σε εξαιρετική δε μέρα βρέθηκε ο Αλγερινός τερματοφύλακας Φαουζί Σαουσί, που σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Μοχάμεντ Ζιντάν στο 78', ενώ έδιωξε σε κόρνερ και το δυνατό σουτ του Μετεάμπ στο 81'.

Το ματς διεξήχθη υπό ισχυρή αστυνόμευση, μετά τα σοβαρά επεισόδια του Καΐρου. Περίπου 15.000 αστυνομικοί περιφρουρούσαν τους 35.000 οπαδούς. Οι 9.000 εξ αυτών ήταν Αλγερινοί, άλλοι τόσοι Αιγύπτιοι και οι υπόλοιποι ουδέτεροι Σουδανοί.

ΣΚΟΡΕΡ: 40' Γιαχιά
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έντι Μάιλετ (Σεϊχέλλες)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπελχάντζ, Γκεζάλ, Σαϊφί, Ζιανί - Αμπντ Ραμπό, Γκομά