Ο 19χρονος Γιάννου «εκτέλεσε» στο 85' την ΑΕΚ

Θρίαμβος Καβάλας 2-1 την ΑΕΚ

Σε νέα ήττα, 2-1 από την Καβάλα, στο «Ανθή Καραγιάννη» υποχρεώθηκε η ΑΕΚ. Οι «Αργοναύτες» μετά τις ισοπαλίες με Ολυμπιακό στο Φάληρο (0-0), Παναθηναϊκό εντός έδρας (2-2) και Άρη στο Χαριλάου έδειξαν για άλλη μία φορά ότι η μέχρι τώρα πορεία τους δεν είναι τυχαία και πήραν το «τρίποντο» απέναντι στην ΑΕΚ, παρότι έπαιζαν με αρκετές απουσίες. Το γκολ της νίκης της Καβάλας πέτυχε ο 19χρονος Γιάννου στο 85’, ενώ ο Ντομπρασίνοβιτς άνοιξε νωρίτερα (55’) το σκορ με πέναλτι. Για την ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 68’ ο Γκέντσογλου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά, με ελάχιστες καλές στιγμές για τις δύο ομάδες. Στο 15ο λεπτό ο Ορούμα πέρασε τον Σεμπάστιαν Σάχα, αλλά από πλάγια θέση προτίμησε να σουτάρει και όχι να δώσει στον Ρινκόν ή στον Μεντί που περίμεναν στο ύψος της περιοχής. Η προσπάθειά του δεν ήταν καλή και το σουτ πέρασε άουτ. Στο 34ο λεπτό ήταν η σειρά την ΑΕΚ να απειλήσει με τον Μπλάνκο. Ο Μαντούκα με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Αργεντινό, που όμως δεν έβαλε σωστά το σώμα του και την έστειλε ψηλά πάνω από την εστία του Ιτάνζ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γάλλος πορτιέρο έδειξε τη μεγάλη του κλάση όταν απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Μαϊστόροβιτς, μετά από κόρνερ του Μαντούκα, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Εντελώς διαφορετική εικόνα στο δεύτερο μέρος. Ο ρυθμός ανέβηκε και οι δύο ομάδες έγιναν πολύ πιο απειλητικές. Στο 55’ ο Λάκης κέρδισε πέναλτι από προβολή του Καράμπελα και ο Ντομπρασίνοβιτς νίκησε τον Σάχα για να κάνει το 1-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στο 62’. Ωστόσο, ο Ιτάνζ στάθηκε τυχερός. Η κεφαλιά του Γιάχιτς ήρθε κατευθείαν στα χέρια του, ενώ στην επαναφορά ο Γκέντσογλου έστειλε την μπαλα λίγο άουτ.

Τελικά ο 19χρονος σέντερ μπακ της ΑΕΚ βρήκε δίχτυα στο 68’. Ο νεαρός παίκτης πηδηξε πιο ψηλά από όλους μέσα στην περιοχή της Καβάλας και με πολύ όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Ιτάνζ. Η χαρά τω φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 85 οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν μπροστά στο σκορ. Ήταν και πάλι ο Λάκης (που έχει παίξει 8 χρόνια με τη φανέλα της ΑΕΚ) εκείνος που δημιούργησε το γκολ, όταν έβγαλε μόνο του τον νεοεισελθόντα Γιάννου, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Σάχα.

Η Καβάλα, που έτσι ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας είχε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά στο 93’ ο Ρινκόν έστειλε την μπάλα ξυστά άουτ στο τετ-α-τετ με τον Αργεντινό.

ΣΚΟΡΕΡ:
55’ πεν. Ντοπρασίνοβιτς, 85’ Γιάννου – 68’ Γκέντσογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Τριτσώνης (Αθηνών)