Σούπερ Λίγκα: Skoda Ξάνθη-Λεβαδειακός 1-0

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε η Ξάνθη, που νίκησε εύκολα, παρά το «φτωχό» 1-0, τον Λεβαδειακό στα Πηγάδια. Οι «ακρίτες» έφτασαν έτσι τους 13 βαθμούς, ενώ αντίθετα, ο Λεβαδειακός έμεινε καθηλωμένος στην προτελευταία θέση με 8 βαθμούς. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 6ο λεπτό ο Μάουρο Πόι. Η Ξανθη αγωνιζόταν από το 34’ με παίκτη λιγότερο, ωστόσο ελάχιστα απειλήθηκε από τους Βοιωτούς.

Ο Πόι "προειδοποίησε" τους φιλοξενούμενους μόλις στο 3ο λεπτό, όταν το σουτ που επιχείρησε έσωσε με τα πόδια ο Καρακώστας. Στο 6’  ο Αργεντινός ήταν πι εύστοχος. Μετά την μπαλιά του Λουτσιάνο έπιασε το βολέ στην κίνηση. Ο πορτιέρο του Λεβαδειακού απέκρουσε, αλλά στο «ριμπάουντ» ο Πόι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε αλλά στο 34ο λεπτό τα αίματα άναψαν. Ο αρχηγός της Ξάνθης, Γιάννης Παπαδημητρίου, διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή Λαμπρόπουλο, σε φάση που οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, για μαρκάρισμα του Μασάδο στον Ζίεντσουκ, με αποτέλεσμα να αντικρίσει δύο συνεχείς κίτρινες κάρτες και να αποβληθεί.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε ο Λεβαδειακός επέτρεψε στον Κίκε Ερνάντεθ να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, στέλνοντας στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του β’ μέρους τον Αγκάλι και λίγο αργότερα τον Βασιλείου. Ακόμη κι έτσι, όμως, δεν υπήρχε ο παίκτης που θα συνέβαλε στη δημιουργία φάσεων. Ενα σουτ του Ναπολεόνι (50΄) που μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ κι άλλο ένα Κιντάνα (52΄) που βρήκε σε αμυντικό, ήταν οι πιο αξιόλογες στιγμές της αναμέτρησης έως το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Σερζίνιο σούταρε για να αποκρούσει αρχικά ο Γκσπούρνινγκ και στη συνέχεια η μπάλα να βρει στο δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο ματς.