Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0 στο 80’ αλλά ισοφαρίστηκαν

«Αυτοκτονία» Ολυμπιακού στα Γιάννενα

Μέσα από τα χέρια του έχασε τη νίκη ο Ολυμπιακός στους «Ζωσιμάδες». Με τα γκολ των Ζεβλάκοφ και Μήτρογλου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0, αλλά μέσα σε 7 λεπτά όλα άλλαξαν. Στο 83’ ο Τζάνης μείωσε για να ισοφαρίσει (2-2) με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Μπακαγιόκο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με ξεκάθαρο στόχο να «καθαρίσει» τη νίκη από νωρίς. Στο 4’ ο Στολτίδης έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Ελευθερόπουλος έκανε κακή έξοδο αλλά εξ επαφής δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΣ ισορρόπησε το ματς, αλλά το σουτ του Σαϊτιωτη και η κεφαλιά του Μαϊστόροβιτς δεν βρήκαν στόχο. Τελικά εκείνος που έφτασε στο γκολ ήταν ο Ολυμπιακός. Στο 23’ ο Ζαϊρί εκτέλεσε φάουλ και ο Ζεβλάκοφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι Πειραιώτες έχασαν ευκαιρίες για να αυξήσουν το δείκτη του σκορ. Ο Όσκαρ με κοντινό σουτ στο 32’ και ο Ντουντού με ανάποδο ψαλίδι δύο λεπτά αργότερα έστειλαν την μπάλα λίγο άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο ΠΑΣ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά το δυνατό σουτ του Κανακούδη έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Νικοπολίδης. Οι Πρωταθλητές απάντησαν με δύο κεφαλιές του Ντουντού, αλλά ο Ελευθερόπουλος έσωσε ισάριθμες φορές την εστία του. Τελικά το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 80’, όταν ο Μήτρογλου βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα των Ηπειρωτών και πλάσαρε εύστοχα.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα φτάσουν σε μία εύκολη επικράτηση, ο Τζάνης στο 83’ μείωσε με θαυμάσιο σουτ και έβαλε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 90’ ο Μπακαγιόκο έκανε το 2-2 με κεφαλιά και έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 4 αν  κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ.