Ο 17χρονος φορ ξαναμίλησε στις καθυστερήσεις

Νέο γκολ Βέλλιου στο 93', 2-2 ο Ηρακλής με Ατρόμητο

Ο νεαρός Απόστολος Βέλλιος, που την προηγούμενη αγωνιστική σκόραρε στις καθυστερήσεις και κέρδισε βαθμό για τον Ηρακλή στο Φάληρο, ήταν και πάλι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον “γηραιό”. Ο Ηρακλής, που βρέθηκε να χάνει 2-0 από τον Ατρόμητο στο Καυταντζόγλειο, ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις με κοντινή προβολή του μικρού, μετά από ασίστ του... τερματοφύλακα Κοβαλέφσκι που είχε προωθηθεί. Να σημειωθεί ότι και πάλι ο Βέλλιος πέρασε στο ματς ως αλλαγή, λίγα λεπτά πριν βρει δίχτυα για δεύτερη φορά, σε ισάριθμες παρουσίες στη Σούπερ Λίγκα.

Ο Ηρακλής μπήκε εντυπωσιακά στο ματς. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το κέντρο και ήταν εκείνοι που δημιουργούσαν παιχνίδι. Στο δεύτερο λεπτό μάλιστα λίγο έλειψε ο Μάουρο Μιλάνο να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μιχαηλίδη. Στο 5' ήρθε η δεύτερη σημαντική φάση για τον “γηραιό”. Ο Ντίκα βρέθηκε μόνος του μπροστά σε άδειο τέρμα, αλλά ήταν αρκετά πλάγια και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Σιγά σιγά ο Ατρόμητος άρχισε να ανοίγεται και στο 19' άνοιξε το σκορ, όταν ο Μπρίτο έκανε κούρσα από τη μεσαία γραμμή και νίκησε τον Κοβαλέφσκι στο τετ-α-τετ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ψυχρολουσία και τρία λεπτά αργότερα έγινε το 2-0, με τον Μπρίτο να κλέβει από τον Γιαννούλη και να ανοίγει στον αμαρκάριστο Περόνε, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ανήκε στον Ηρακλή. Στο 55' οι “κυανόλευκοι ξαναμπήκαν στο ματς, όταν ο Γιάκομπ με πολύ όμορφο πλασέ νίκησε τον Μιχαηλίδη. Ο έμπειρος τερματοφύλακας είχε πολλή δουλειά στα επόμενα λεπτά, όταν απέκρουσε τις προσπάθειες των Μιλάνο και Έπσταϊν, αλλά στη φάση του 93ου λεπτού. Ο Κονέ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο προωθημένος Κοβαλέφσκι πήρε την κεφαλιά και ο Βέλλιος με κοντινή προβολή έδωσε άλλον ένα βαθμό στην ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα ο Ηρακλής ξαναβρήκε δίχτυα με κεφαλιά του Γιάκομπ, αλλά ο Πέτρος Κωνσταντινέας το ακύρωσε σωστά για φάουλ του Ρουμάνου πάνω στον Μιχαηλίδη.

ΣΚΟΡΕΡ: 55' Γιάκομπ, 93' Βέλλιος - 19' Μπρίτο, 22' Περόνε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Π. Κωνσταντινέας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπόσνιακ, Παπαστεργιανός – Περόνε

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Γιαννούλης (86' Βέλλιος), Παπαστεργιανός, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Μιλάνο (79' Κονέ), Έπσταϊν, Ντίκα (35' Μπόσνιακ), Γιάκομπ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Aποστολόπουλος, Νάστος, Μπαζίνσκι, Μελισσάς (87' Ολιβέιρα ), Νεμπεγλέρας, Μπρίτο (89' Σφακιανάκης), Σαρμιέντο, Νεμπεγλέρας, Φαβάλι, Περόνε (74' Κάμπας), Αναστασάκος