Πέταξε 2 βαθμούς (1-1) στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης

Ηχηρή γκέλα και του Παναθηναϊκού

Υπό το βλέμμα Καραμανλή το ματς

Δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του Ολυμπιακού στα Γιάννινα καθώς ο Αστέρας Τρίπολης τον υποχρέωσε σε ισοπαλία (1-1) στο Ολυμπιακό Στάδιο. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 61’ με τον Ουντότζι και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 74’ με το όγδοο φετινό γκολ του Σισέ. Ο Αστέρας έπαιξε με 10 παίκτες από το 63’ λόγω αποβολής με δεύτερη κάρτα του Λαδάκη. Τον αγώνα παρακολούθησε από την εξέδρα των επισήμων και ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής.

Ο Ουντότζι πανηγυρίζει το γκολ που έβαλε μπροστά την ομάδα του Ο Ουντότζι πανηγυρίζει το γκολ που έβαλε μπροστά την ομάδα του Ο γκολκίπερ Αναστασόπουλος ήταν σε ετοιμότητα στα σουτ του Σισέ (6΄, 9΄, 12΄, 13΄), ενώ το ίδιο συνέβη με την κεφαλιά του Γάλλου στο 21΄ και το σουτ του Νίνη στο 22΄. Οι "πράσινοι" είχαν την πρωτοβουλία, αλλά δυσκολεύονταν απέναντι σε έναν αντίπαλο, ο οποίος παραδοσιακά τους προβληματίζει. Στο 31ο λεπτό, πάντως, οι γηπεδούχοι έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Σαλπιγγίδης έπιασε κεφαλιά και υποχρέωσε τον Αναστασόπουλο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας φανέρωσε τις προθέσεις του στο 52΄, με τον Τσέζαρεκ να σουτάρει άστοχα, ύστερα από πάσα του Βίλτσες. Στο 61ο λεπτό οι Αρκάδες «άνοιξαν το σκορ» με δυνατό σουτ του Ουντότζι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη έξοδο του Τζόρβα σε φάουλ του Καρέρα. Στο 64΄, ο Λαδάκης πήρε με ανόητο τρόπο δεύτερη κάρτα και με την αποβολή του υποχρέωσε την ομάδα του να αμυνθεί μαζικά.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε ασφυκτικά στη συνέχεια και στο 74΄ ισοφάρισε με τον Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος δέχθηκε ωραία πάσα από τον Ρουκάβινα. Όσο περνούσε ο χρόνος η πίεση αυξανόταν και στο 80ο λεπτό δεν δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Βύντρα από τον Ζεάν Κάρλος.

Λίγο πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας ο Πετρόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία σε μοναδικό τετ α τετ, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Σαριέγκι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στέρησε από τον πρωτοπόρο την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά του από τον Ολυμπιακό στους τέσσερις βαθμούς.

ΣΚΟΡΕΡ: 74' Σισέ - 61' Ουντότζι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Απ. Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιμάο, Γκάμπριελ, Τζόρβας - Λαδάκης, Ουντότζι, Αναστασόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΗ: 63' Λαδάκης (2η κιτρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Γκάμπριελ, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σαριέγκι, Νίκος Σπυρόπουλος, Σιμάο (62' Ρουκάβινα), Κατσουράνης, Λέτο, Νίνης (73' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (79' Πετρόπουλος), Σισέ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Αργυρόπουλος, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Λαδάκης, Ουντότζι (78' Ζεάν Κάρλος), Βίλτσες (66' Ρόκας), Καρέρα, Τσέζαρεκ (84' Καούνος)