Έκαμψε στο τέλος την αντίσταση του ουραγού Πανθρακικού

Σε φουλ φόρμα ο Πανιώνιος 3-1

Πέμπτη νίκη στα έξι τελευταία ματς της Σούπερ Λίγκα από τον Πανιώνιο που επιβεβαίωσε πως διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Οι Νεοσμυρνιώτες δυσκολεύτηκαν πάντως να κερδίσουν τον Πανθρακικό την αντίσταση του οποίου έκαμψαν στο τέλος (2’πεν.Εστογιανόφ, 84΄ Όμο, 91’ Ριέρα - 60΄ Ρομπέρ). Με αυτή τη νίκη ο Πανιώνιος ανέβηκε στην 5η θέση, ενώ αντίθετα η ομάδα της Κομοτηνής παραμένει ουραγός με «συγκομιδή» μόλις ενός βαθμού σε 11 αγώνες.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε ιδανικά, με τον Ενγκαμπί να “γκρεμίζει” μέσα στην περιοχή τον Μπάλαμπαν. Ο Μιχάλης Βοσκάκης έδειξε κατευθείαν  την άσπρη βούλα και ο Εστογιανόφ δεν λάθεψε, ανοίγοντας το σκορ. Ο Πανθρακικός ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παίζουν παιχνίδι κέντρου, ενώ ο διαιτητής ακύρωσε γκολ των γηπεδούχων για επιθετικό φάουλ. Τελικά, η ομάδα της Κομοτηνής έφτασε στην ισοφάριση, στο 60'. Ο Ρομπέρ έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ από μακριά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπέλιτς.

Ένα λεπτό αργότερα ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ του Πανιωνίου, με τον βοηθό να θεωρεί ότι ο Μπάλαμπαν ήταν οφσάιντ. Ωστόσο, στο 84' οι “κυανέρυθροι” έφτασαν στο 2-1. Ο Ριέρα γύρισε στον Όμο, ο οποίος με προβολή σκόραρε. Το τελικό 3-1 ήρθε στο 94' με τον Ριέρα να προλαβαίνει την έξοδο του Ρούνιε και να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 2' πεν. Εστογιανόφ, 84' Όμο, 94' Ριέρα – 60' Ρομπέρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εστογιανόφ – Φαγιάρδο, Αρσενίεβιτς, Τζόκιτς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπέλιτς, Κοντοές (93' Μπαρόνι), Μανιάτης, Ομο, Λάτκα, Νικολάου, Γουνδουλάκης (68' Καστελιόνε), Κουμόρτζι, Ριέρα, Εστογιανόφ (88' Σκούφαλης), Μπάλαμπαν

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Ρόκα (72' Ρούνιε), Τζόκιτς, Ενγκαμπί, Βελάσκο (53' Αργυρίου), Μπουβάλ, Ρομπέρ (46' Κλεμάν), Φαγιαρδο, Μαρσέλο, Κανωτίδης, Αρσενίεβιτς, Καζάκης