Επίδειξη δύναμης του “δικεφάλου”, κατέστρεψε το ντεμπούτο Κούπερ στον Άρη

Ο ΠΑΟΚ 4-1, μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη. Ο “δικέφαλος” έστησε γιορτή στην Τούμπα, με τον Μουσλίμοβιτς να πετυχαίνει δύο γκολ, έπειτα από δέκα μήνες “αφλογιστίας”, ενώ δύο πρώην “κιτρινόμαυροι”, Ίβιτς και Βιτόλο, πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ, αμφότεροι με πέναλτι. Το τέρμα του Άρη πέτυχε με απευθείας φάουλ ο Βιτόλο.

Μουσλίμοβιτς, Ίβιτς και Βιτόλο, η "αγία τριάδα" του ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς, Ίβιτς και Βιτόλο, η "αγία τριάδα" του ΠΑΟΚ Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από την αρχή του. Στο 3ο λεπτό ο Βιεϊρίνια σέντραρε, ο Ίβιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά λίγο πριν τη γραμμή ο Ρομπέρζ έδιωξε σε κόρνερ. Η μεγάλη φάση ανήκε στον Άρη, που στο 15' είχε δοκάρι με τον Κόκε να μην μπορεί να σκοράρει εξ επαφής, παρότι ήταν αμαρκάριστος. Τελικά εκείνος μπόρεσε να σκοράρει ήταν ο ΠΑΟΚ, όταν ο Καλόπουλος είδε πέναλτι στην εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία. Ο Νέτο έχει χρησιμοποιήσει το χέρι του, αλλά το βάζει μπροστά στο πρόσωπό του για να προστατευθεί. Ο Ίβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και το δεύτερο τέρμα του. Ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μουσλίμοβιτς από το ένα περίπου μέτρο δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σηφάκη.

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Ο Αράνο ανέτρεψε πεντακάθαρα τον Βιεϊρίνια στην περιοχή, ο Καλόπουλος έδειξε πέναλτι και ο Βιτόλο από τα 11 βήματα έκανε το 3-0. Την ίδια στιγμή ο Άρης είχε να τα βάλει και με την ατυχία του, αφού στο 57' ο Κόκε είχε και δεύτερο δοκάρι, αφού δεν μπόρεσε με κοντινή προβολή να μειώσει.

Στο 60' η νίκη του ΠΑΟΚ πήρε διαστάσεις θριάμβου. Ο Φωτάκης είδε μόνο του τον Μουσλίμοβιτς και ο Βόσνιος με κοντινό πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Νέτο στο 84' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΣΚΟΡΕΡ:
20' πεν. Ίβιτς, 45', 60' Μουσλίμοβιτς, 48' πεν. Βιτόλο – 84' Νέτο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Καλόπουλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ίβιτς, Μουσλίμοβιτς, Π. Γκαρσία, Τσιρίλο, Βιτόλο, Φωτάκης – Ρομπέρζ, Νέτο, Νασούτι, Αράνο, Ναφτί, Λαμπριάκος

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Αραμπατζής, Λίνο, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Βιτόλο, Πάμπλο Γκαρσία, Ιβιτς (40' Παπάζογλου), Σορλέν (55' Φωτάκης), Βιεϊρίνια, Μουσλίμοβιτς (80' Κουτσιανικούλης)

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρομπέρζ, Νασούτι, Ναφτί, Φερνάντες, Κάλβο (80' Πίτου Γκαρσία), Κάμπορα (82' Λαμπριάκος), Χαβίτο (61' Γκρασιάν), Κόκε